ADNOC ve Borealis’ten 5,45 Milyar Euroluk Genişleme

Yazar: plastoday
borouge Borealis ADNOC PE

Abu Dhabi National Oil Co. (ADNOC) ve Borealis, Ruwais, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yılda 1,4 milyon ton polietilen reçine üretebilecek olan Borouge 5,45 milyar Euro (6,2 milyar $) yatırım yapıyor.

Anlaşma 15 Kasım’da imzalandı. Bir haber bülteninde yetkililer, genişlemenin “her iki ortağın da Borouge’nin büyümesine ve Ruwais’te kimyasal üretim ile ileri imalat ve sanayiyi desteklemeye olan bağlılığını doğruladığını” söyledi.

İmzaya, Abu Dabi Yürütme Konseyi Üyesi ADNOC Başkanı Şeyh Khaled bin Mohamed bin Zayed Al Nahyan tanık oldu. Yetkililer, genişlemenin “Orta Doğu, Afrika ve Asya’da enerji, altyapı ve gelişmiş ambalaj alanlarında artan müşteri talebini karşılayacağını ekledi.

Proje, Borouge’nin Ruwais’teki entegre petrokimya kompleksindeki dördüncü kraker olacak, yılda 1,5 milyon ton etilen üretimi olan bir etan krakeri; iki son teknoloji Borstar marka PE tesisi ve bir çapraz bağlı PE tesisinin 2025 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor.

Borouge malzemeleri, endüstriyel sınıf borular, kablolar, filmler ve kişisel koruyucu ekipmanlar dahil olmak üzere bir dizi üründe kullanılmaktadır. 450.000 ton PE üreten ilk Borouge tesisi 2001 yılında devreye alındı.

Borouge 2 ve Borouge 3, 2010 ve 2014 yıllarında sırasıyla yıllık 2 milyon ton polietilen ve 4,5 milyon ton polipropilen kapasiteye ulaştı. Yetkililer, Borouge 4’ün şirketin yıllık poliolefin üretimini 6,4 milyon tona çıkaracağını ve Borouge’u dünyanın en büyük tek tesisli poliolefin tesisi haline getireceğini söyledi.

Borouge, ADNOC ve Borealis arasında bir ortak girişimdir. Viyana merkezli Borealis 6.900 kişiyi istihdam ediyor ve 2020’de 6.77 milyar Euro’luk satış bildirdi. Devlete ait ADNOC, dünyanın en büyük 10 petrol ve gaz firmasından biri olarak yer alıyor.

Benzer Yazılar

Yorum Yap