ALPLA Grup : Geri dönüşüm için yılda 50 milyon Euro

Yazar: plastoday 14 views0

ALPLA Geri Dönüşüm

Plastik ambalajların geliştirilmesi, üretimi ve geri dönüştürülmesinde dünya lideri olan ALPLA Grup, geri dönüşüm faaliyetlerini daha da genişletmek için bugün ile 2025 arasında yılda ortalama 50 milyon Euro’ya kadar yatırım yapacak. Özellikle, malzeme döngüsünü olabildiğince çok bölgede kapatmak için yüksek kaliteli geri dönüşüm alanındaki faaliyetlerini küreselleştirmeyi planlıyor.

2018 yılında, ambalaj ve geri dönüşüm uzmanı ALPLA Grup, Küresel Yeni Plastik Ekonomisi Taahhüdü’nü (Ellen MacArthur Vakfı’nın bir girişimi) imzaladı. Ve geri dönüşüm faaliyetlerini 2025’e kadar genişletmek için toplam 50 milyon Euro harcamayı taahhüt etti. ALPLA şimdi bu yatırım hedefini önemli ölçüde artırıyor. 2021’den itibaren, yılda ortalama 50 milyon Euro, özellikle geri dönüşüm için harcanacak.

“Son iki yılda çok aktif olduk. Asya, Avrupa ve Orta Amerika da dahil olmak üzere dünya çapında şişeden şişeye projeleri başlatmayı başardık. Yine de, tüm dünyadaki müşterilerimizin talebinin arttığını görmeye devam ediyoruz, “diye açıklıyor ALPLA Kurumsal Geri Dönüşüm Başkanı Georg Lässer. Lässer, bu sürekli talebin ALPLA’ya yeni yatırım projelerini başlatma fırsatı verdiğini söylüyor. Şirket Danışma Kurulu Başkanı Günther Lehner, şirketin yeni bölgelerde yüksek kaliteli uygulama alanlarına odaklanacağını vurguluyor. ‘Amacımız, atıkların geri dönüştürüldüğü bölgeler de dahil olmak üzere şişeden şişeye bir döngü oluşturmaktır.’ diye de ekliyor.

Georg Lässer, Avrupa dışındaki ülkelerde uzun vadeli geliştirme fırsatları görüyor: “Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, Afrika, Orta Doğu, Güney Doğu Asya, Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere, geri dönüştürülmüş malzemelerden bir oranla yapılan ambalajlar hakkında bilgi alıyor. Bu pazar artık oldukça rekabetçi. Batı Avrupa’da erken dönemlerde kendi tesislerimiz ve ortaklıklarımızla güçlü bir pazar konumu elde ettik ve bu daha da sağlamlaştırmak istediğimiz bir şey. “Günther Lehner şunları ekliyor: “Avusturya ve Polonya’daki fabrikalarımız öncü çalışmalar yaptı. Her gün, kullanılmış ambalajın değerli olduğunu ve geri dönüşüm ekonomisinde büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyoruz. Bu anlayışı daha fazla ülkede artırmak istiyoruz.”

Kilometre Taşları

2019’da HDPE geri dönüşümüne geçişi, ALPLA için başka bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu, Meksika’nın Toluca kentinde 2021 sonbaharında üretime başlaması planlanan bir tesisin inşasıyla devam ediyor. Şirket şu anda bir ortağıyla birlikte Tayland’da bir PET ve HDPE geri dönüşüm tesisi kuruyor. Avusturya, Polonya ve Almanya’daki mevcut tesislerin kapasiteleri son iki yılda genişletildi ve kısa bir süre önce ALPLA, İtalya’daki kendi preform tesislerinden birinde bir rPET ekstrüzyon sisteminin kurulduğunu duyurdu. Toplamda, ALPLA geri dönüşüm şirketlerinin, ortak girişimlerinin ve ortaklıklarının yıllık kapasitesi yaklaşık 130.000 ton PET ve 60.000 ton PE olarak güncellendi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>