Plastik yiyen enzim sentezlendi

Yazar: plastoday 24 views0

Bilim insanları çalışmaları sırasında plastik atıkların yok olmasını sağlayan bir enzim geliştirdi. Enzimin atık sorununa karşı bir çare olabileceği düşünülüyor. 

İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar çalışmaları sırasında tesadüfen bir keşif yaptı. Plastik atıklarla beslenen bir enzim geliştirildi. Araştırmalar İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi ve Amerikan Ulusal Yenilebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapıldı.

Enzim, 1940’larda Japon araştırmacılar tarafından keşfedilen plastik yiyen bakteri üzerine yapılan çalışmalar sonucu şans eseri sentezlendi. Ideonella sakaiensis adındaki bu bakteri PET olarak bilinen polietilen tereftalat’la beslenmesiyle biliniyor.

Bakterinin PETaz adındaki enzimi güneş ışığından 10 milyar kat daha parlak süper-güçlü X-Ray ışınına maruz bırakılınca ortaya sadece PET’leri değil bütün plastik türlerini tüketebilen bir enzim çıktı.

Araştırmacılar bu yeni enzimin çevre kirliliğinin en büyük problemlerinden biri olan plastik atıklara karşı kullanılabileceği görüşünde. Her yıl sadece okyanuslara 8 milyon tondan fazla plastik atılıyor. Plastik yiyen enzimlerin bir kaç yıl içinde geliştirileceği bildirildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>