Avrupa’nın İlk İleri Geri Dönüşüm Tesisi İneos’tan

Yazar: plastoday 175 views0

Ineos Recycling technologies

Stirenlerde dünya lideri olan Ineos Styrolution, polistirenin gelişmiş geri dönüşümü için bir pilot tesise yatırım yapma kararını bugün onayladı. Site, Swindon, İngiltere’deki Recycling Technologies ile işbirliği içinde kurulacak. Tesisin 2022’nin ikinci yarısında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bugün açıklanan karar, depolimerizasyon teknolojisi yoluyla polistiren geri dönüşümünü başlatmak için önemli bir adımdır. Depolimerizasyon, polistiren atık hammaddesini ana yapı taşı olan Stirene dönüştüren ileri bir geri dönüşüm teknolojisidir ve bu daha sonra işlenmemiş malzemeyle aynı özelliklere sahip yeni polistiren üretmek için kullanılabilir. Depolimerizasyonun ek bir yararı, naftadan saf polistiren üretimi ile karşılaştırıldığında, sera gazı emisyonlarında önemli bir azalmadır.

Swindon pilot tesisi, Recycling Technologies’in mükemmel ölçeklenebilirlik sunan akışkan yataklı reaktör teknolojisine dayanacak. Bu da onu gelecekte daha da büyük geri dönüşüm tesisleri için tercih edilen teknoloji haline getirecek.

Ineos Styrolution EMEA Başkanı Dr. Alexander Glück: “Bu projenin ilerlediğini görmek beni heyecanlandırıyor. Geri Dönüşüm Teknolojileri ile sadece çok çekici bir teknoloji sunmakla kalmayan, aynı zamanda polistirenin çöplüklere karışmasını veya yakılmasını önlemek için kendi vizyonumuzu paylaşan bir ortak bulduk. Polistireni döngüsel bir malzeme haline getirmek için doğru yoldayız.”, dedi.

Recycling Technologies Ltd.’nin CEO’su ve Kurucusu Adrian Griffiths: “Ineos Styrolution’ın kararını memnuniyetle karşılıyoruz ve Avrupa’nın ilk gelişmiş kimyasal polistiren geri dönüşüm tesisini inşa eden ekibin kritik bir unsuru olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Akışkan yataklı mühendislik teknolojimizi ve polistireni geri dönüştürme uzmanlığımızı kullanmak, polistireni döngüsel yapmak için kritik bir adımdır.” şeklinde yorumda bulundu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>