BMW ‘den Temiz Odada Electrikli iX için İkonik Izgara

Yazar: plastoday
BMW Engel iX Izgara

BMW Group, elektrikli BMW iX için böbrek şeklindeki ızgaranın temiz oda atmosferinde üretildiği Landshut üretim tesisinde yeni bir Engel üretim ünitesini kullanıyor. Hem BMW Group hem de Engel burada bir ilki gerçekleştirerek Uluslararası Plastik Teknolojisi Derneği’ni (SPE Orta Avrupa) başvuruyu 2021 SPE Büyük Ödülü ile onurlandırmaya teşvik ediyor.

Bir zamanlar BMW içten yanmalı motorlu araçlardaki radyatör ızgarası, tüm BMW modellerinin bu karakteristik tasarım özelliği, aktarma organlarının elektrifikasyonunun ardından yeni bir rol üstlendi. Böbrek şeklindeki ızgara, kamerayı ve ayrıca destekli ve gelecekte otonom sürüş için çeşitli sensörleri korur. Yeni işlev, böbrek şeklindeki ızgaranın hem tasarım hem de üretim sürecinin temelden değiştiği anlamına geliyor.

Entegre bir işlemde, ısıtılabilir fonksiyonel bir film polikarbonat (PC) ile arkadan kalıplanır. Ardından poliüretan (PU) ile kaplanır. Bu süreç kombinasyonu, Engel tarafından clearmelt adı altında da sunulmaktadır. Engel İş Geliştirme Teknolojileri Başkanı Michael Fischer, “Bu süreç kombinasyonunun otomotiv tasarımcılarının tamamen yeni bir şekilde düşünmesini sağlayacağını başından beri biliyorduk,” dedi. “Teknolojinin zaten araç iç mekanlarında kullanılmış olmasıyla birlikte, BMW’nin yeni elektrikli modelleri için böbrek şeklindeki ızgaralar bir sonraki adımı temsil ediyor. Bu, ilk kez birleştirilmiş film arkası enjeksiyonlu kalıplama ve poliüretan taşma, fonksiyonel ürünlerin seri üretiminde kullanılıyor.”

Hassas elektronikler, çizilmeye karşı dayanıklı PU yüzeyinin altında korunmaktadır. İnce bir PU kaplamanın bile sağladığı yüksek parlaklık seviyesi ve derinlik efekti, çok zarif bir izlenim bırakıyor.

Üç malzemeyi tek adımda işleme

Üretim hücresi, yatay döner tablalı bir Engel duo kombi M enjeksiyon kalıplama makinesini, filmleri ve kalıplanmış parçaları işlemek için iki büyük robotu, bir film temizleme sistemini, bir hat içi kalite kontrol istasyonunu ve poliüretan teknolojisini içeren çevre birimlerini entegre eder. Enjeksiyon kalıplama makinesinin kenetleme ünitesi ve robot çalışma alanları, ISO Sınıf 7 temiz oda elde etmek için altı metre uzunluğunda ve dört metreden fazla yükseklikte kapsüllenmiştir. Diğer bir özellikse, kalıp alanındaki kalıp değişiklikleri ve diğer işler için açılabilen, enjeksiyon kalıplama makinesinin üzerindeki temiz odadaki kayar bir tavandır. Temiz odadaki tüm çalışma adımları otomatiktir. Robotlar ayrıca fonksiyon filmlerini paketlerinden çıkarır ve parçaları paketler.

Benzer Yazılar

Yorum Yap