Çin’in makine üretim pazarı yüzde 7.9 büyüme gösterdi

Yazar: plastoday 18 views0

Çin’in makine üretimi, 2018 yılında 2017’ye göre biraz daha yavaş bir hızda büyürken, yüzde 7,9’luk bir büyüme kaydetti.

IHS Markit’e göre, Çin’in makine üretimi 2017’ye oranla biraz daha yavaş bir hızla büyürken, yüzde 7.9’lık güçlü bir büyüme sergiledi. Öte yandan, malzeme taşıma ekipmanlarının toplram üretiminin 2018 yılında yüzde 12,6 büyümesi öngörülüyor.

IHS Markit, Çin’deki makine üretiminin 2018’den 2022’ye kadar yüzde 7,6 ‘lık bir bileşik yıllık büyüme hızında artmaya devam edeceğini beklemektedir.

Ulusal politikalar

2018 yılında Çin Hükümeti, imalat endüstrisinin gelişimini desteklemek için bir dizi uygun politika yayınladı, örneğin ülkenin stratejik son teknoloji programı “Made in China 2025” programı, işletmeleri üst seviye araçları kullanmaya teşvik etti. Nisan 2018 itibariyle, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), elektrikli araçlar, optoelektronik bilgi teknolojisi, geleneksel ve esnek ekran panelleri ve robotlar için pillere odaklanmak üzere malzeme üretimi konularında beş ulusal yenilik merkezi kurmuştu. Bakanlık ayrıca il düzeyinde yaklaşık 60 üretim inovasyon merkezini devreye soktu. Aynı zamanda hükümetin üretken işletmeler için kapsamlı vergi indirimleri uygulaması da makine üreticileri için politika desteği sağlamıştır.

Endüstriyel ortamın sürekli optimizasyonu

Çin’de yeni endüstriler hızla büyüyor. 2018’in ilk çeyreğinde, yüksek teknoloji üretiminin katma değer yatırımı (bilgi teknolojisi, biyolojik mühendislik ve yeni malzemeler) yüzde 11.9 artarken, sabit kıymet yatırımları da 7.9 oranında büyümüştür. Ekipman imalatı ve tüketim malları üretimi diğer kategorilerden daha hızlı büyüdü. Endüstriyel robotlar, yeni enerji araçları, entegre devreler ve diğer yeni ürünler hızla büyüyor. Alt sektörlerin hızlı gelişimi, ilgili makine ürünlerinde talep artışına yol açmıştır.

Yapay zeka, büyük veri ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerinin ortaya çıkışı, Çin’in makine pazarına yeni bir canlılık getiriyor. Önde gelen makine üreticileri, IoT konseptini makine haline getirerek, geleneksel makine üreticilerinden imalat hizmetleri şirketlerine dönüştü.

Makine üretim tahmini

2018 yılında Çin’in makine üretim gelişimi, ülkenin ulusal politika rehberliği ve desteği, büyük yatırım fonlarının akışı ve endüstriyel yapı uyumunun ilk etkisi ile desteklenecektir. Ancak IHS Markit, kalkınmaya etki eden olumsuz faktörlerinde göz ardı edilemeyeceğini belirtiyor.

Ticaret anlaşmazlıkları ile 2018’deki Çin- ABD sürtüşmesi gibi, uluslararası ortamda hala çok fazla belirsizlik mevcuttur. Çin’deki yerel altyapı yatırımı, bu yıl Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (PPP) projelerinin denetimini güçlendiren ulusal politikalar ve makro kontrollerden etkilenmekle birlikte, altyapı yatırımlarının büyümesini olumsuz yönde etkileyerek Çin’in ülke ekonomisine bir miktar baskı oluşturmaktadır. Buna rağmen, Çin’in makine üretimi 2018 yılında bu baskı altında da istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edecek. IHS Markit, son dört ile beş yıl içinde endüstriyel ortamın sürekli olarak optimize edilmesiyle birlikte, dönüşüm aşamasında dahi makine üretim pazarının istikrarlı bir şekilde artacağını belirtti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>