Drone teslimatı ile emisyonlar azaltılabilir

Yazar: plastoday 38 views0

İnsansız hava araçları ile paket teslimatları, eğer doğru planlanırsa, karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, drone ile paket teslimatını daha yeşil yapmak için çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde insansız hava araçları ‘drone’lar tarafından gerçekleştirilen teslimatların hatırı sayılır bir düzeye ulaşması bekleniyor. Çin’de online perakende şirketi JD. com,  dört ilde drone ile paket dağıtımına başlarken, DHL ve Zipline ise kırsal bölgelerde ve ulaşılması zor bölgelerde dronelar ile ilaç dağıtımları yapıyorlar. Amazon, Google ve UPS de drone dağıtım hizmetleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Araştırmacılar, dronlar daha az enerji harcayabileceğini ve kamyonlara göre daha az emisyon yaydıklarını belirtti. Ancak bu avantaj, dronlar büyüdükçe ve şarj etmek için kirli elektriği kullanması gerektikçe azalıyor. Nature Communications’ta yayınlanan araştırmaya öncülük eden Joshua Stolaroff, “Bir telefon veya güneş gözlüğü sunuyorsanız, dronlar ABD’ye veya dünyanın herhangi bir yerine gitmek için iyi bir yoldur. Ancak bir kutu yiyecek taşıyan daha büyük bir dron, mevcut elektrik şebekesi ile ülkenin çoğunda daha fazla emisyona neden olabilir” diyor. Stolaroff ve arkadaşları, drone teslimatlarının daha yeşil olması için regülatörlerlerin ve perakendecilerin dronların boyutunu ve bunları destekleyen yeni depoların sayısını sınırlamak zorunda kalacaklarını ifade ediyor.

Araştırmacılar, dronlar için kamyonlara göre enerji kullanımını ve sera gazı emisyonlarını modellediğinde, birçok faktörün etkili olduğunu keşfetti. Bunların arasında, dron’un enerji verimliliği, şarj etmek için kullanılan enerji kaynağı, dron ve paketlerin büyüklüğü ve teslimat lojistiği yer alıyor.

İnsansız hava araçlarının enerji etkisinin en büyük kısmı, şirketlerin talep üzerine inşa etmeleri gereken yerel depolardan kaynaklanmakta. Örneğin Amazon, satın alma zamanı üzerinden teslimat süresinin 30 dakika olacağına söz veriyor. Buna göre araştırmacılar, 3.5 kilometre menzile sahip dronların San Fransisco Körfezi Bölgesi’nin tamamına hizmet verilmesi için 112 adet depoya ihtiyaç duyulacağını belirtiyor.
Araştırmacılar, bölgesel bir depodan bir paketi taşıyan orta düzey bir kamyonun emisyonları ile, yerel bir depodan bir hedefe doğru paketi taşıyan dronu karşılaştırdılar. Buna göre 0,5 kg’ye kadar yük taşıyabilen quadcopter drone, bir kamyona kıyasla daha düşük bir emisyona sahip. Ancak 8 kiloya kadar olan bilgisayar veya yiyecekleri taşıyabilen octocopter tipi bir dron, fosil yakıtlardan elektrik enerjisi alan bölgelerdeki bir kamyona kıyasla yüzde 50’den daha fazla emisyon üretir. Bununla birlikte, Kaliforniya gibi düşük karbonlu bir elektrik piyasasında büyük dronlar, kamyonlara kıyasla yüzde 9 daha az karbon emisyonundan sorumlu olacak.

Stolaroff, “Drone’lar henüz halk tarafından benimsenmedi” diyor. Onların çevre dostu olmasını da içeren akıllıca kararlar, güvenilirliklerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Emisyonları sınırlamanın en iyi yolu, düşük karbonlu elektrik kullanarak dronların pillerini şarj etmek olacaktır. Şirketler ayrıca, depolama için mevcut perakende alanlarını kullanmayı tercih ederek daha fazla depo inşa etmemeye karar verebilirler ve dron boyutları sınırlanabilir.

Stolaroff, “Drone ile paket teslimatı, teknolojinin kullanıma girmeden etkilerini değerlendirme fırsatı bulduğumuz olağan dışı bir durum” diyor.

 

 

Kaynak: IEEE, Prachi Patel
Photo: iStockphoto

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>