Dünyanın en hızlı dronu

Yazar: plastoday 32 views0

Zipline firması tarafından yeni geliştirilen drone, dünyanın en hızlı teslimat uçağı olarak saatte 128 kilometre hızla uçuyor.

Zipline, bir kaç yıl önce Ruanda’daki uzak tıp merkezlerine kan ve ilaç gönderimi için ulusal bir drone dağıtım sistemi kurdu. Firmanın yeni geliştirilen dronu, dünyanın en hızlı teslimat uçağı olarak saatte 128 kilometre hızla uçuyor.

Zipline, bir önceki modeline göre daha hızlı ve daha kolay olan yeni sabit kanatlı robotunun, büyük oyuncuların ilgisini çekerek endüstrinin gelişimini sağlayacağını umuyor. Zipline dronları, Ruanda’da 2016 yılının Ekim ayında hizmete girdiğinden beri, 4binden fazla uçuşla 300.000 km yol katetti. Şirket aynı zamanda Tanzanya’da da benzer bir operasyon başlattı.

Zipline CEO’su Keller Rinaudo, Afrika deneyimlerinin sadece kendi dronlarını değil, tüm dünyadaki lojistik sistemi elden geçirme konusunda ilham verdiğini söylüyor. Bu süreçte dronların depolandığı ve yüklendiği dağıtım merkezleri yenilendi ve uçuş öncesi kontrollere yardımcı olmak için görselleştirme teknolojisinden yardım alınmaya başlandı. Bu ve diğer değişiklikler, bir sipariş alınması ile dronun kalkışı arasında geçen süreyi 10 dakikaya indirmeye yardımcı oldu. Zipline, tek bir merkezden günde 500 uçuşu yönetebilecek bir kapasiteye ulaştı. Şirket, sabit kanatlı uçakların tipik quadrocopter araçlardan çok daha büyük bir alana sahip olmasını sağlayarak, 160 kilometreye varan bir yolculuk süresince 1.75 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

Zipline, Afrika’daki deneyimi ile dron teknolojisi ile tedarik verimliliğini artırarak kurumlara yardım etme konusunda ilham veriyor. Bununla birlikte, Amazon ve X’s Project Wing gibi sıkı rakiplerle karşı karşıya gelecek. Acil tıbbı malzemeler ve diğer malların hızla teslim edilmesi konusunda Zipline mevcut avantajını kullanarak ABD’de birkaç sağlık hizmeti sistemi ile ortaklıklar imzaladı ve yıl sonuna kadar projelerine devam etmeyi umuyorlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>