Clariter, Royal DSM ile Anlaşma İmzaladı

Yazar: plastoday 976 views0

Dyneema Royal DSM Clariter

Küresel bir plastik reçineler, kimyasallar ve katkı maddeleri sağlayıcısı olan Hollanda merkezli Royal DSM, Lüksemburg merkezli Clariter ile ortaklığa giriyor. Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE) elyaf ürünü Dyneema için yeni nesil bir kimyasal geri dönüşüm çözümü peşinde koşmak için bir anlaşma imzaladıklarını açıkladılar.

Royal DSM, ortaklığın ilk adımını, Clariter’in Polonya’daki pilot tesisinde attıklarını belirtti. Burada Dyneema ile yapılan halatlar, ağlar ve balistik malzemeler dahil olmak üzere bir dizi örnek ürünün başarıyla dönüştürüldüğünü söylüyor.

Clariter, kimyasal geri dönüşüm teknolojisinin bazı plastik hurda biçimlerini “üç endüstriyel ve kullanıma hazır ürün ailesine” dönüştürebileceğini söylüyor: yağlar, mumlar ve çözücüler.

DSM Koruyucu Malzemeler Başkanı Roeland Polet, “Bu sonuçlar, DSM Koruyucu Malzemelerin döngüsellik yolculuğundaki bir sonraki önemli adımı işaret ediyor. Geri dönüştürülebilirlik bizim, müşterilerimiz ve genel olarak toplum için çok önemlidir ve bunu başarmak için çapraz değer zinciri çabaları gerekir. Bu amaçla, öncelikle Clariter ile ortaklığımızı kurmaya odaklandık. Bununla birlikte, bilime dayalı yeteneklerimizi kullanmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. ” açıklamasında bulundu.

Royal DSM’nin web sitesine göre, Dyneema gibi Koruyucu Malzemeleri “ayakkabı ve giyimden kesilmeye dayanıklı eldivenlere ve vücut zırhına kadar her şeyde” kullanılıyor.

Clariter’in operasyonlardan sorumlu müdürü Petra Koselka, “Çok sayıda kullanılmış deniz halatlarını, ağlarını ve balistik malzemelerini toplamak için lojistik zorluklara bakmak göz korkutucu. Bununla birlikte, ekonomik bir rota kendini gösterdiğinde, aniden bir sonraki ufuk ulaşılabilir görünür. “Heyecan verici ekzotikler” olarak adlandırdığımız şey üzerinde Ar-Ge gerçekleştirmek için DSM ile çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ve bunu Avrupa’da kuracağımız tam ölçekli tesislerde hammaddelerimizin bir parçası olarak kullanmayı planlıyoruz. ” şeklinde belirtti.

Clariter, gelecekte inşa edilmesi planlanan tam ölçekli Avrupa tesislerinde Dyneema kaynaklı hammaddeyi kullanmak amacıyla 2021 için Güney Afrika’daki tesisinde ticari ölçekli denemeler planladığını söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>