Elastron Kimya’nın ABD fabrikası 2018’de devrede

Yazar: plastoday 173 views0

Elastron Kimya, Fakuma’da gerçekleşen röportajında ABD fabrikasının 2018 yılında devreye gireceğini söyledi. 

Termoplastik elastomer (TPE) üreticisi Türkiye merkezli Elastron, Fakuma’da gerçekleştirdiği röportajında, ABD’de Atlanta yakınlarındaki tesisin 2018 yılında devreye gireceğini söyledi. Firma, 2020 yılında Çin’de de bir tesis açmayı planladığını söyledi.

Elastron Araştırma ve Geliştirme Müdürü Şerif Erdoğan, “Çok hızlı büyüyoruz ve lojistik bizim için çok önemli bir konuydu. Böylece Birleşik Devletler’de bir fabrika açmaya karar verdik” dedi. ABD, Gainesville merkezli tesis, iki ekstrüzyon hattı ve yıllık 3.500 metrik ton kapasite ile başlayacak ve 2020 yılına kadar 6000 metrik tonu (13.2 milyon pound) hedefleyecek. Şerif Erdoğan, şirketin otomotiv pazarında çok güçlü olduğunu ve otomotiv, inşaat ve tüketici uygulamalarında hızla büyüdüğünü ifade etti. ABD tesisi, termoplastik elastomer (TPE) ve termoplastik vulkanizat bileşikleri ile blok esaslı kopolimerleri birlikte yapacak. Şerif Erdoğan, ABD pazarının bu materyalleri diğer pazarlardan daha fazla kabul ettiğini söyleyerek ABD pazarında TPE’nin Avrupa’dan ve diğer kıtalardan çok daha fazla olduğunu söyledi.

Yapım aşamasındaki yeni tesisin deneme üretimine ve teknik eğitimlere 2018 yılının ilk çeyreğinde başlanması planlanırken, ticari açılışın da Haziran veya Temmuz ayında hedeflendiğini belirtildi. Şirketin 2009 yılından bu yana Detroit’te bulunan satış ofisinin de konumunu koruyacağı ifade edildi.

2020 yılında Çin’de yeni fabrika

Elastron’un Atlanta yatırımın yanında, 2020 yılında Çin’de bir fabrika kuracağı açıklandı. Elastron Araştırma ve Geliştirme Müdürü Şerif Erdoğan, tesisin ABD ile aynı büyüklükte – Çin’de daha fazla satış olduğundan belki biraz daha büyük- olabileceğini söyledi. “Bu kesin bir plan çünkü Çin’de çok hızlı büyüyoruz” dedi. Şirketin mevcutta Şangay’da bir ofisi ve Hong Kong’da da bir deposu bulunuyor.

Fakuma’da gerçekleşen röportajında Şerif Erdoğan, yıllık satışları 45 milyon euro olan Gebze merkez binasında yılda 20 bin metrik ton (44 milyon pound) kapasiteye sahip olduklarını söyledi. 1980’li yıllardan bu yana termoplastik elastomerlerin (TPE) geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanmasında uzmanlaşan Elastron Kimya, TPV, SEBS, SBS ve TPO esaslı serileriyle, otomotiv, inşaat, gıda ambalajlama, tel ve kablo, ev eşyaları, elektronik ve medikal pazarlar gibi bir çok sanayi için başlıca TPE tedarikçilerinden biri.

 

Kaynak: Plastics News
Photos: Caroline Seidel

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>