Elektrik üreten güneş perdesi

Yazar: plastoday 113 views1

Yalçın Enerji tarafından üretilen perde ile, pencerenizden alacağınız güneş enerjisi elektronik aletlerinizi çalıştırabilirsiniz.

Bireysel olarak kullanılan eşyalardan mont, yelek, sırt çantası, şarj aleti, çadır, panjur ve bisiklet gibi eşyalara entegre güneş panelleri ile enerji depolamak ve hatta enerji üretmek mümkün hale geliyor. Türkiye’de de Yalçın Yenilenebilir Enerji Sistemleri firması tarafından üretime geçilen Güneş Perdesi’nin 1 metrekaresinin beş saat güneş alması, televizyonunuzun yedi saat çalışmasını sağlıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta yer alan Yalçın Enerji 2015 yılında, elektrik üreten “Solar Curtain- Güneş Perdesi” projesini geliştirmek ve ticari hale getirmek için kuruldu. Şirketin Enerji Yöneticisi Yüksek Makine Mühendisi Ahmet Fuat Yalçın, 4 metrekarelik standart bir pencereden ürettikleri enerjiyle, televizyonun 28 saat, buzdolabının 14 saat çalışabileceğini ifade etti.

“Güneş Perdesi, konut, ticari ve kamu binalarında ve işletmelerde penceredeki perdelerden elektriğin üretilmesini sağlayan; katlamalı roman stor perde ve japon perde olmak üzere iki farklı modeli olan, güneş gören yüzeyleri fotovoltaik hücreler ile kaplanarak elektrik üretimi gerçekleştirilen ve mobil uygulama ile kontrol edilebilen bir perdedir. Elektrik üretimi gerçekleştirildiği esnada aynı zamanda perdelerin açılıp kapanması, katlamalı perdenin katlanması veya japon perdenin yanlara doğru açılması ile oda içerisindeki ışık şiddeti ayarlanabilmektedir. Güneş perdesi, güneş panellerini perdeye dönüştürmektedir. Böylelikle güneş panelleri daha kullanışlı, taşınabilir ve dekoratif olarak her binada, her pencerede kullanılabilir hale gelmektedir. Güneş perdesi fabrikalarda, otellerde, rezidanslarda, evlerde, restoranlarda kısacası pencerenin olduğu her yerde kullanılabilmektedir. 4 metrekarelik bir perde gün içerisinde 1,4 kWh elektrik üretebilmektedir. Bu da televizyonun 28 saat çalışmasına, 10 adet lambanın 21 saat yanmasına veya buzdolabının 14 saat çalışmasına yetmektedir. Üretilen elektrik eve içerisinde aküde depolanarak veya elektrik dağıtım firmasına 10 yıl satın alma garantisi ile satılabilmektedir.”

Ahmet Fuat Yalçın, Solar Curtain – Güneş Perdesi projesi ile otellere, kamu binalarına, belediyelere, özel okullara, ofisler ve son kullanıcılara yönelik çözümler sunduklarını belirterek, otel ve özel okullarda oldukça önemli bir konu olan elektrik harcamalarında tasarruf sağladıklarını belirtiyor. Otellerde oda içerisindeki televizyon, mini buzdolabı ve aydınlatma ihtiyaçları, okullarda ise akıllı tahtaların elektrik ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Yalçın, inşaat firmaları ile de kendi elektriğini üreten veya tasarruf yapan bina projelerini hayata geçirdiklerini söyledi. Maliyetlerinin standart güneş panelleri ile aynı fiyata olduğunu belirten Ahmet Fuat Yalçın, pencerenin ölçüsünü aldıktan sonra perdeyi istenilen desen ve tasarımla üreterek çalışır halde teslim ettiklerini söyledi.

 

Yorumlar (1)

  1. Vay çok ilginç bilgi! Teşekkürler! Bunu takdir ediyorum.

    IDeals

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>