Evonik Dairesel Plastik Programını Açıkladı

Yazar: plastoday 42 views0

Evonik Dairesel

Evonik, mekanik ve kimyasal geri dönüşüm teknolojilerinin potansiyelini daha da geliştirmek için küresel bir dairesel plastik programı başlattı.

Program, müşterilere polimer değer zincirinin tüm aşamaları için döngüsel çözümler sunarak, fosil temelli kaynaklarda mümkün olduğunca israfı önleyecek. Ve karbondioksit emisyonlarını en aza indirecek şekilde değiştirecek.

Uzman kimya firması kendi üretim süreçlerinde döngüsel kaynaklardan elde edilen sürdürülebilir hammaddelerin kullanımını artırmayı planlıyor.

Nihai hedef, 2030 yılına kadar en az 350 milyon € (412 milyon $) ek satış elde etmek.

Mekanik geri dönüşüm alanında Evonik, uzmanlarının geri dönüşümcülere dahil olan süreçlerin verimliliğini ve kalitesini önemli ölçüde iyileştirmelerine yardımcı olmak için çalıştığını söyledi. Örnekler arasında, etiketlerin kalıntı bırakmadan hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlayan özelleştirilmiş yüzey aktif maddeler, yıkama işlemlerini basitleştiren köpük gidericiler ve sonraki kurutmada enerji ve zaman tasarrufu sağlayan susuzlaştırma maddeleri yer alıyor.

Evonik, diğer bir odak noktasının geri dönüşümlü ürünün kokusunu en aza indirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Alman şirketi, Evonik’in özel katkı maddelerinin elde edilen yüksek kaliteli yeniden kullanılabilir geri dönüşüm miktarını yaklaşık %5 artırabileceğini söyledi. Bu tür katkı maddelerini 2025 yılına kadar yaklaşık 400.000 ton geri dönüştürülebilir plastik için sunmayı hedefliyor.

Evonik ayrıca mekanik olarak geri dönüştürülemeyen plastik atıklar için çeşitli kimyasal geri dönüşüm teknolojileri üzerinde çalışıyor. Burada, polimer zincirleri, yeni plastik üretimi için yapı taşları elde etmek üzere bölünmüştür.

Bu tür bir teknoloji, yoğun şekilde kirlenmiş PET atıklarının geri dönüşümünü kolaylaştıracak bir sürecin geliştirilmesidir. Evonik, üst düzey uygulamalar için yeni moleküllerin metanoliz işlemi yoluyla elde edilebileceğini açıkladı.

Plastik Atıkların Yakılması

Şirket için bir başka kimyasal geri dönüşüm pratiği ise, piroliz yağları veya sentez gazları üretmek için plastik atıkların kontrollü yakılmasıdır.

Evonik, bu süreçleri daha verimli hale getirmede rol oynayan modern teknolojiler sunduğunu söyledi. Örnekler, gazın işlenmesi için katkı maddeleri, katalizörler ve zarlardır. Bu piroliz yağları ve sentez gazları plastik üretiminde hammadde olarak kullanılabilir.

Evonik’in İnovasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harald Schwager, “Kaynakların dikkatli kullanımı ve iklimin korunması, bizi döngüsel ekonomiye giden yolda ilerletiyor,” dedi.

“Daha az fosil bazlı hammadde ve daha döngüsel olanlarla yeni malzeme döngüleri yaratma konusunda yenilikçi bir yeteneğe sahibiz. Bu potansiyeli kullanmak niyetindeyiz. ”

Evonik’in küresel döngüsel plastik programından sorumlu Lauren Kjeldsen, “Döngüsel bir ekonomiye dönüşümü kolaylaştırmak için tüm polimer değer zincirindeki ortaklarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi. “Yenilikler, başarının anahtarıdır.”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>