Fabrika ayarlarında geleceğe dönüş: Endüstri 4.0

Yazar: plastoday 135 views0

Dördüncü Sanayi Devrimi, insan ve makine zekasının sınırsızlığında yepyeni bir dönemi müjdeliyor.

Önce buhar ve yapılan işin bir kısmını mekanize eden ilk makinalarla 1. Sanayi Devrimi, ardından elektrik ve seri üretimin doğuşuyla 2. Sanayi Devrimi yaşandı. Sanayinin üçüncü devriminde, bilgisayarların ortaya çıkışını ve otomasyonun başlangıcını yaşadık. Ve şimdi, bilgisayarlar, bulut bilişim uygulamaları, nesnelerin interneti ve robotik-otomasyon sistemlerinin bir arada çalışacağı Endüstri 4.0 dönemindeyiz. Öğrenme algoritmaları ile donatılmış, öğrenip kontrol edebilen siber-fiziksel sistemler, sadece otomasyon konusunda yeni bir boyut açmakla kalmayacak, farklı platformlar arasında geniş bilgi üretimini, paylaşımını ve elde edilen veri ile rekabetçi uygulamalar geliştirilmesini sağlayacak.

Endüstri 4.0’da anahtar kelime: Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things- IoT), genel olarak, akıllı cihazların birbirlerine bağlanarak, verilerin kontrol edilmesini ve uygulama süreçlerinin yürütülmesini sağlayan uygulamalara verilen isimdir. Endüstri, enerji sistemleri, ev otomasyonu, lojistik, sağlık, tarım gibi alanlarda çok çeşitli uygulamalarla karşımıza çıkan ürünler, akıllı giyilebilir cihazlar, akıllı şehirler, akıllı evler, akıllı ortam olarak da gruplandırılabilir. Endüstri 4.0, yapay zekanın öğrenme kapasitesi ile sürekli gelişmekte olan IoT uygulamalarına bir standart getirmeyi amaçlıyor. Bu standartlar, IoT uygulamalarının sınırsız dünyası ölçüsünde, akıllı üretimin tüm hatlarına verimlilik ve değer katacak.

Fabrikanın da bir ruhu var

Endüstri 4.0, siber- fiziksel sistemlerin fabrikanın fiziksel süreçlerini izlediği ve kararlar aldığı “akıllı fabrika”ların, yeni üretim dalgası için anahtar rolde olan donanım ve yazılımın altını çiziyor.
Endüstri 4.0, bir fabrika veya bir sistem için genel olarak aşağıdaki özellikleri içeriyor:

Müşterek çalışma: Birbirine bağlanan ve birbiri ile iletişim kuran fabrikalar, makineler, üretim bantları, montaj sistemleri, ürünler
Bilgi işleme: Bilgiyi işleme, değerlendirme, ölçme için gelişmiş sanallaştırma, modelleme veya simülasyon altyapıları
Gerçek zamanlı üretim: Üretimin gerçek zamanlı analizi ve IoT uygulamaları ile gerçek zamanlı servis ve imalat
Merkezi olmayan karar verme: Siber – fiziksel sistemler,  bağımsız birer üretim tesisi olarak çalışma ve karar alma mekanizmalarına sahip oluyor.

Akıllı fabrika sistemlerinin en önemli amacı, en yüksek hızda tam esnek üretim yapmaktır. Günümüzün fabrikalarında bulunan bileşenler, araçlar, üretim hatları, makineler ve sistemlerin Endüstri 4.0’a uyumlu hale getirilmesi, hız, verimlilik ve kalitede çok büyük artışlar sağlayacaktır. Üretim süreci sırasında, örneğin aktarım bandı ve lojistik robotu da başka bir makinenin belli bir parçayı ürettiğinden anında haberdar olacak. Makineler kendi kendilerine koordine olup üretilecek birimi ayarlayacaklar, üretim planlarının ve kapasitelerinin optimizasyonu çok daha iyi bir şekilde işlenecek. Kısacası, bugüne kadar birbirinden bağımsız olarak çalışan robotik ve siber sistemler, birbirleri ile tanışarak bir işi daha kısa sürede, en yüksek verimle tamamlıyor olacaklar.

Endüstri 4.0, fabrika ayarlarında köklü bir dönüşüm sağlayacak. Öğrenebilen makine ve insan zekasının işbirliğinde, pek çok yenilikle de yakın zamanda tanışacağız gibi görünüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>