GM 2035 Yılına Kadar Gaz Yakıtlı Araç Üretimini Durduracak

Yazar: plastoday 101 views0

GM Elektrikli Araç

CEO Mary Barra Perşembe günü yaptığı açıklamada, General Motors( GM )’un önümüzdeki 14 yıl içinde benzinli veya dizel yakıtla çalışan araç üretimini durduracağını açıkladı. Filoyu tamamen elektrikli otomobiller, SUV’ler ve hafif kamyonlarla değiştireceğini de duyurdu.

Barra ayrıca şirketin 2040 yılına kadar net karbon nötr olacağına, ürettiği sera gazı kirliliğini azaltacağına ve mevcut emisyonları telafi etmek için karbon dengelemeleri satın alacağına söz verdi.

LinkedIn’de yapılan duyuru, GM ‘nin daha önce belirttiği elektrikli araç taahhüdüne bir zaman çizelgesi koyuyor. Barra, şirketin elektrikli bir geleceğe “her şeyiyle dahil” olduğunu sık sık ifade etti.

“General Motors için en önemli karbon etkimiz, sattığımız araçların egzoz borusu emisyonlarından kaynaklanıyor. Bizim durumumuzda bu yüzde 75. Bu nedenle, sattığımız her aracın bir sıfır emisyonlu araç olduğu bir geleceğe doğru ilerlemeliyiz. “diye yazdı Barra.

Duyuru, ticari kamyonlar gibi ağır hizmet araçları için geçerli değil. Ancak bu ABD’nin en büyük otomobil üreticisi için radikal bir değişim anlamına geliyor. Buick, Cadillac, Chevrolet ve GMC araçlarını üreten GM , daha önce Kaliforniya’nın kendi emisyon standartlarını belirlemesini engelleme girişiminde Trump yönetiminin yanında yer almıştı. GM , geçen Kasım ayında bu davadan çekildi ve diğer otomobil üreticilerini de davayı takip etmeye teşvik etti.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, benzinli veya dizel yakıtlı araçlar GM ‘nin satışlarının %98’ini ve tüm kârını oluşturuyor.

Wedbush analistleri, değişimin bir parçası olarak 2025 yılına kadar 30 elektrikli araç modelini satışa sunacak. Ardından önümüzdeki dört ila beş yıl içinde elektrikli araç pazarı için 27 milyar dolar harcayacak.

GM hisseleri duyurunun ardından %4 arttı. Tesla hisseleri gün için yaklaşık %2,7 düştü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>