Lityum iyon pillerde büyük başarı

Yazar: plastoday 160 views0

CAMX Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kenan Şahin, geçtiğimiz günlerde MIT Technology Review’e verdiği röportajda, lityum iyon pil pazarındaki beklentilerini ve CAMX Power ile ulaştıkları başarıyı anlattı. 

Pil materyallerinde 15 yıllık araştırma geçmişi ve on milyonlarca dolarlık kişisel yatırımla geçirdiği süreci anlatan Kenan Şahin, lityum iyon pillerin enerji yoğunluğunu ve kullanım ömrünü uzatacak, nikel açısından zengin bir katot formülasyonuna ulaşmış olduklarını açıkladı.

Lityum iyon pillerin ana bileşeni, yalnızca bir kaç kimyasalın uyumlu olduğu katot malzemesidir. CAMX Power, 75 milyon doların üzerinde bir yatırım ile dünyanın önde gelen uzmanlarını bir araya getiren son teknoloji ürünü tesisleri ile, lityum- iyon pil teknolojisinin tüm yönleriyle ele alındığı geniş araştırmalar sonucu CAM-7’yi geliştirdi. Şahin, “pil ve enerji depolama sektörü bir kaç büyük oyuncunun hakimiyeti altıda ve pazar genişledikçe, yenilikçi fikirleri olan yeni şirketler, başarılı olmak için iç görüye sahip olmakla yükümlüdür. CAM-7 ile stratejik misyonumuza ulaştıktan sonra, şimdi bunu büyük üreticilerin karşısına getirerek, diğer şirketlerin de bu alana girmelerini sağlamak istiyoruz. Yeni oyuncuların pazara girişini engelleyen bariyerleri azaltarak, bu çok önemli pazara katılabilecek şirket sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Böylece büyük oyuncuların yenilikleri hızla aksiyon almaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olacak” diyor.

CAMX Power LLC,  potansiyel ortaklarına malzemelerini herhangi bir finansal yatırım yapmadan test etmeleri ve karşılaştırmalarına yardımcı olması için özel bir kit hazırlıyor. Kitte ihtiyaçlara yönelik olarak elektrolit ve bağlayıcı bileşenleri ile, şirketin kendi katot tozu ve çeşitli dillerdeki uygulama talimatları yer alıyor. Şirketin bir sonraki adımı, silicon anotları, katot materyalleri ve hücre ayırıcılar gibi pil komponentleri üzerine yeni teşekküller için danışmanlık ve değerlendirme hizmetleri sunan yeni bir bölüm olacak. Bölüm ayrıca, firmaların potansiyel ortakların teknolojilerini doğrulamasına yardımcı olmak için kullanabilecekleri, özelleştirilmiş pil takımları hazırlayacak.

“2 trilyon doları aşan pazar, hemen yanıbaşımızda”

Photo: BUCK SQUIBB

Lityum iyon pillere gereksinim duyan elektrikli araçların satışının, 2020’lerin ortasında yıllık olarak yüz milyarlarca doları aşacağı öngörülüyor. Ayrıca, günümüzün yaşam biçimleri, işlevleri enerji depolama yetenekleri ile ciddi derecede sınırlı olan taşınabilir aygıtlara giderek daha fazla bağımlı hale geldiğimizi gösteriyor. Bu gelişmeler, temiz, ekonomik, kullanışlı enerji depolama seçenekleri için artan bir talep yaratıyor.

Kenan Şahin, “Bunu 10 ayda yapabilmemiz, 10 yılımızı aldı” diyor. “2035 yılına gelindiğinde, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde otomobil sahipliğinin artması gibi, üreticiler yılda 140 milyon araç üretiyor olabilir. Çin, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin yanmalı motorları kısıtlamaya hazırlanması ve batarya fiyatlarının da düşmesiyle, üretilecek araçların 50 milyon ila 70 milyonunun elektrikli otomobil olması muhtemel. Önümüzdeki 10 yıl içinde yılda 70 milyon otomobil üretmek, her yıl 560 milyar batarya hücresi üretmek veya tedarik etmek demek olduğu gibi, bu yedi milyon metrik ton katot kaynağı üretmek demek.” Şahin, katotlar, anotlar ve hücre bileşenlerinde ciddi adımlar atabilecek girişimlerin ya da en azından bu şirketlerle ortaklık geliştiren şirketlerin büyük bir fırsat oluşturduğunu söylüyor: “2 trilyon doları aşan çok büyük bir pazar olacak. Ve bu hemen yanıbaşımızda, gerçekleşiyor”

 

Kenan Şahin

1961 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Kenan Şahin, MIT ve Harvard’da öğretim görevlisi olarak görev yaptıktan sonra 1982 yılında Kenan Systems’i kurdu. Faturalandırma yazılım şirketi Kenan Systems’i 1999 yılında Lucent’e 1.5 milyar dolara satan Kenan Şahin, şirketi 1000 dolar özsermaye ile kurmuştu. Kenan Systems’in satışından sonra 2002 yılında Arthur D. Little firmasının teknoloji ve inovasyon bölümünü satın alarak TIAX LLC isminde, temiz enerji alanında yenilikçi fikirleri ticarileştirme amacı ile çalışan bir teknoloji şirketine dönüştürdü. Massachusetts’de Lexington, Kaliforniya’da Cupertino ve Irnive’da faaliyet gösteren TIAX, 20 laboratuvarı, 100 mühendis ve bilim insanı çalışanı ile temiz enerji, enerji depolama teknolojileri, yeşil kimyasallar ve ileri malzemeler üzerine araştırmalar yapıyor. Dr. Kenan Şahin, 2014 yılında taşınabilir araç pilleri ve ulaştırma alanında faaliyet gösteren CAMXPower LLC şirketini kurarak, lityum- iyon pil pazarında malzeme ve bileşen teknolojileri üretmeye başladı.

 

 

Kaynak: Technology Review, James Tample

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>