PAGEV Güven Tazeledi

Yazar: plastoday 56 views0

PAGEV Genel Kurul

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV), 2020 Genel Kurul toplantısı 20 Mart 2021 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Küçükçekmece PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan Genel Kurul’da, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun listesi tam destek aldı. PAGEV Yönetiminin güven tazelediği toplantı, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi “Koronavirüs ile Mücadele Kontrollü Normalleşme Süreci” kararları çerçevesinde icra edildi. Genel Kurul’da; “Başta üyelerimiz olmak üzere plastik sektörünün hammaddede %150’ye varan astronomik fiyat zamlarından dolayı yaşadığı iflas tehlikeleri de göz önüne alınarak PAGEV’in bu konuda Türkiye’deki petrokimya tesislerini başta PETKİM’i olmak üzere, piyasadaki ateşi körükleyecek davranışlardan kaçınmaya davet ederek ve kamu nezdinde çalışmalar yaparak global bazda kartel tarzı yapıdaki petrokimya şirketlerinin fabrikalarını kapatıp, arzı kısarak yarattıkları astronomik fiyat artışlarının çözümü için çalışma yapılması olumlu ve yerinde karşılanmıştır” görüşü oybirliğiyle benimsendi.

“Güç Birliği” mottosu ile yapılan toplantı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve aynı zamanda PAGEV üyesi olan Şekib Avdagiç’in konuşmasıyla başladı. Hammadde fiyatlarındaki astronomik artışa dikkat çekerek, zamları yakından takip ettiklerini belirten Avdagiç, sorunun takipçisi olduklarını ifade ederek PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve ekibini etkin çalışmalarından dolayı tebrik etti. Türkiye’deki en etkin Sivil Toplum Örgütlerinden biri olan PAGEV’in çalışmalarını takdir eden Avdagiç, sektörel sorunlara çözüm odaklı yaklaşan Başkan Eroğlu’na teşekkür etti.

Ardından söz alan EVSİD Başkanı Burak Önder ise pandemiyle geçen sürecin zorluklarına değindi ve şöyle devam etti. “Tedarik zincirindeki kırılmalar, lojistikte yaşanan zorluklar ve son olarak hammadde fiyatlarındaki yüksek artış hepimizi zorladı. Öte yandan bu sıkıntılar, bizlere yeni tecrübeler kazandırdı. Kaos ve krizlerle baş etmeyi öğreniyoruz. Bizler, zor zamanların güçlü insanlar yetiştirdiğine ve güçlü insanların da zor zamanların atlatılmasını sağlayacak çözümler üreteceğine inanıyoruz. Bu anlamda hammadde fiyat artışları başta olmak üzere sektörel sorunlarımızı dile getiren ve çözüm sunarak mücadele eden PAGEV Başkanı Eroğlu’na ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi

HAMMADDE FİYATLARI ÇAKILACAK

2020 Genel Kurulu’nda konuşan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, yönetim olarak güven tazeleyip yola aynı kararlılıkla devam edeceklerini belirterek tüm üyelere teşekkür etti. Sektörün en sıcak gündem konusu olan hammadde zamlarıyla ilgili konuşan Eroğlu, “PETKİM’in bu kritik süreçte ihracat yerine, iç piyasayı öncelemesi gerekiyor. Üreticimiz mal bulamazken PETKİM’in, üretimini dışarıya hem de daha ucuz fiyata satarak ‘ihracat şampiyonu’ olmasını kabul etmiyoruz. PETKİM’in ürettiği ürün dışında ayrıca tüccarların elindeki malı, al-sat yapmasını da doğru bulmuyoruz. PETKİM, ülkemizde hammadde konusunda fiyat liderliği yaptığından stratejisini, yerli üreticinin lehine olacak şekilde belirlemelidir.

Öte yandan fiyat artışlarına yönelik ‘kartel yok, bu zamlar enflasyonu tetiklemez, zamlar navlun fiyatlarından kaynaklı’ gibi söylemleri reddediyoruz. Yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan ve ihracat yaparak Türkiye ekonomisine katkı sunan sanayiciler burada. Kısa vadede PETKİM, üzerine düşüne yapmalı derken öte yandan devletimizin de vergiden arındırılmış hammadde ithalatının yolunu açmasını talep ediyoruz” dedi.

ÇİN’DEKİ DEVASI YATIRIMLAR DEVREYE ALINIYOR

Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü. “Çin’de 2021 yılında devreye yeni girecek Polipropilen tesisleriyle mevcut kapasiteye %15 daha üretim kapasitesi eklenecek ve bu durum fiyatları aşağıya çekecek. Özellikle Çin’de 2021 altıncı ayına kadar devreye girecek yeni petrokimya tesisleriyle birçok ana plastik hammaddesinde arz fazlası olacak. Birlikte hareket edip alım gücümüzü kullanmamız gerekiyor.  Hammadde fiyatlarının geçmiş yıllarda bu tür spekülatif fiyat balonlarının söndüğü gibi 1-2 ayda %100 ‘lük düşüşler bile yaşayabileceği konusunda mutabık kaldık.

PAGEV. Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı. PAGEV Yönetimi oybirliğiyle güven tazeledi. Erişim 24 Mart 2021. https://pagev.org/pagev-yonetimi-oybirligiyle-guven-tazeledi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>