Repsol 657 Milyon Euro’luk Yeni Tesis Yatırım Yapacak

Yazar: plastoday 113 views0

Repsol Portekiz

Portekiz’in petrokimya devi Repsol , Sines Sanayi Kompleksi’nde %100 geri dönüştürülebilir polietilen (PE) ve polipropilen (PP) üretimi için iki yeni tesis inşa etmek için 657 milyon € (777 milyon $) yatırım yapacağını açıkladı. Portekiz’de son on yılın en büyük sanayi yatırımı olan santrallerin 2025 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Repsol, tesislerin lineer PE ve PP üretimi için pazar lideri teknolojileri kullanıyor ve İber yarımadasında türünün ilk örneği. Her fabrika, ilaç, otomotiv ve gıda sektörlerinde enerji geçişi ile uyumlu uygulamalar için yılda 300.000 ton üretim kapasitesine sahip olacak.

Repsol’ün 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir şirket olma hedefine katkıda bulunmak üzere tasarlanan ve Paris Anlaşması ile uyumlu olan projenin temelini enerji verimliliği oluşturuyor. Portekiz hükümeti yatırımı ulusal kapsamda değerlendiriyor ve 63 milyon Euro’ya (74,5 milyon dolar) varan vergi teşvikleri verdi.

Repsol’ün 2021-2025 Stratejik Planı, 2021 ile 2025 arasında toplam 18,3 milyar Euro (21,6 milyar $) yatırım çağrısında bulunuyor. Şirket, halihazırda oldukça rekabetçi olan ve Avrupa’da lider konuma sahip olan sanayi bölgesini geliştirmek için çok sayıda proje içeriyor.

Repsol CEO’su Josu Jon Imaz, hazırladığı bir açıklamada, “Bu yatırım, Repsol’un Portekiz’deki endüstriyel kompleksine olan bağlılığını gösteriyor. Şirket, enerji geçişini sağlarken zenginlik ve kaliteli istihdam yaratan endüstriyel gelişmeyi destekliyor” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>