Robot pazarı 2025 yılına kadar 6.77 milyar dolar olacak

Yazar: plastoday 134 views0

Grand View tarafından yayınlanan bir rapora göre, işbirlikçi robotların global pazardaki payları 2025 yılına kadar 6.77 milyar dolara ulaşacak.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, düşük fiyatları nedeniyle robotlara gösterdiği ilgi artışı bu öngörüdeki en büyük etken olarak yerini alıyor. Ürün üreticileri ile birlikte, tüketicilerin de yapıştırma, kaynak yapma, toplama, yerleştirme gibi operasyonların güvenliği konusundaki artan odağının, robot sektörünün büyümesine katkıda bulunması bekleniyor. Otomotiv, mobilya, ekipman, metal ve talaşlı imalat, plastik ve polimerler ile gıda ve içecek sektörlerinde robot kullanımının artması ile pazarın büyümesi bekleniyor.

Collaborative Robots “işbirlikçi robotlar” veya diğer ismiyle “Cobot”lar, görevlerini etkin bir şekilde tamamlamak için çarpışma algılama, tork algılama ve elastik aktuatörler gibi gelişmiş teknolojileri uygularlar. Bu özellikleriyle birlikte robotların, yeni imalat tesislerinin kurulumundaki yükselen yatırımlar nedeniyle, elleçleme bölümündeki mevcut kullanım kapasitelerini büyük oranda yükselmesi bekleniyor. Cobot pazarına egemen olan otomotiv segmentinin ise, Çin ve Japonya’daki köklü otomotiv pazarının artan talebi nedeniyle, öngörülen süre boyunca ana gelir üreten segment olması bekleniyor.

Raporun özetine göre;

– Cobotlar, yüksek uyumları ve uygun fiyatları sonucunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerde büyük bir kullanım alanı bulacak.

– 10 kg’den fazla yük kapasitesine sahip Cobotların yük kapasitesinin büyümesiyle daha yüksek görevleri üstlenmelerinde artış bekleniyor.

– 2015 yılında pazar payına egemen olan malzeme elleçleme segmentinde, KOBİ’lerin de etkisi ile önemli ölçüde büyüme bekleniyor.

– Otomotiv segmenti cobot pazarında gelişmekte olan bölgelerdeki otomotiv endüstrisi üsleri sayesinde önümüzdeki dört yıl içinde hakimiyetini sürdürmesi bekleniyor.

– Asya Pasifik işbirliği ile birlikte, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş bölgelerdeki robot pazarının, elleçleme ve otomotiv endüstrilerinde artan talebin de etkisiyle öngörülen sürede belirgin bir büyümeye tanıklık edeceği tahmin ediliyor.

– İşbirlikçi Robot “Cobot” pazarındaki kilit oyuncular arasında, KUKA AG (Almanya), FANUC Corparation (Japonya) , ABB Ltd. (İsviçre), Universal Robots (Danimarka) ve Robert Bosch GmbH (Almanya) bulunuyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>