Robotların müziği AUTOMATICA

Yazar: plastoday 50 views0

Nigel Stanford’un yeni projesi AUTOMATICA’da KUKA robotları, otomasyon ile eğlence sektörünün buluşma noktasının altını çiziyor.

2014 yılında Cymatics bilim alanında su, ateş ve yıldırım gibi ses dalgalarını kullanarak karmaşık canlı kalıplara dönüştürdüğü tekniğini, müzik videosunda da örneklendiren Nigel Stanford, şimdi de müzik aletlerini çalabilen robotlarla milyonlarca izlenme rakamına ulaştı.

Stanford’un projesi AUTOMATICA, KUKA ve partneri Andy Flessas (andyRobot) ile ortak çalışmasının sonucunda tamamlandı. Dünyanın en tanınmış robot tedarikçilerinden olan KUKA, endüstriyel uygulamalar için robotlar üzerine olan 40 yıllık tecrübesinin yanında, yeni pazarlar keşfetmeye ve yaratıcı uygulamalarda robotları kullanmaya yönelik projelerle büyüyen pazarın altını çiziyor. Andy Flessas (andyRobot), daha önce Bon Jovi, Deadmau5, Lady Gaga gibi müzisyenlerle çalışarak eğlence endüstrisinde yaratıcı projeleri hayata geçiren bir isim. Flessas’ın Maya üzerinde çalışan Robot Animator eklentisi, KUKA robotlarının kodlamaya ihtiyaç duymadan programlanmalarını sağlar. Flessas, “Robotik dünyasında bir paradigma değişikliği ile karşı karşılayız. Robotik sistemleri için maliyet düştü ve programlanma yeteneği son bir kaç yılda çok daha kolaylaştı. Artık robotların yaratıcı çabalar içinde mükemmel bir etki yaratması için bir potansiyel fırtınası görüyoruz. Nigel ile bu proje üzerinde çalışmak, bu yaratıcılığın teknolojiyle nasıl güçlendirilebileceğinin bir keşfi oldu. AUTOMATICA yapımı kesinlikle zorlu bir projeydi ancak sonuç şaşırtıcı” diyor.

KUKA Eğlence Segmenti Satış Direktörü Mike Beupre, “Eğlence parklarında, müzik videolarında, film prodüksiyonlarında, yolcu gemilerinde, yemek servislerinde ve çok çeşit eğlence olarak kabul edilebilecek birçok başka uygulamada KUKA robotlarının kullanılmakta olduğunu görüyoruz. Andy ile yıllardır birlikte çalışıyoruz ve bu projede Nigel ile olan çalışmamızdan çok keyif aldık. AUTOMATICA projesini hayata geçirmek için, robotları ve teknik bilgiyi sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu tür yaratıcı çabalar KUKA için büyümeyi hızlandırmanın ötesinde, insanların robotiklerin geleceği olduğunun ve otomasyonun önemli bir yararı olarak, insan yaratıcılığı için daha fazla alan açmanın altını çiziyor.” diyor.

Nigel Stanford, “Yapay zeka, singularity, robotlar ve otomasyon konuları günümüz insanının her zaman aklında. AUTOMATICA, bu gündemin müzikal bir ifadesi. Benim için bu proje, teknolojinin hayatımızdaki her şeyi nasıl değiştirdiğini araştıran, insanların birbiriyle nasıl etkileşim kurduğunu ve prosesler giderek daha fazla otomatikleştikçe, yaratıcılığın ne demek olduğunu araştıran bir gönül işiydi.” diyor.

https://nigelstanford.com/Automatica/

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>