Sanayi, yeni OSB’lere taşınmaya hazırlanıyor.

Yazar: plastoday 132 views0

Üretim Reform Paketi kapsamında, yerleşim yeri içine sıkışmış sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması projesi hayata geçiriliyor.

İstanbul’da şehir içinde kalan sanayi sitelerinde faaliyet gösteren 3000’den fazla KOBİ’ye taşınma ibrası ulaştı. Firmalar, Marmara Bölgesi’nde yer alacak, Endüstri 4.0’a uyumlu OSB’lerde daha modern imkanlarla üretim yapacaklar. Taşınma masrafları için firmalara yüzde 3 faizli kredi, yüzde 40 vergi muafiyeti, istihdam desteği ve 200 bin TL hibe kredi sağlanacak.

Üretim Reform Paketi kapsamında üretim merkezleri yeniden şekilleniyor

Yapılan değerlendirme sonucunda, Türkiye’de taşınması muhtemel 135 sanayi sitesinde bulunan 63 bin 649 işyerinin toplam maliyeti 19 milyar 718 milyon TL’yi buluyor. Üretim Reform Paketi kapsamındaki düzenlemeye göre, yerleşim alanları içinde bulunan sanayi işletmelerinin, yerleşim alanları dışına taşınması için taşınma masrafları kredi ile de destekleniyor.

İstanbul’daki sanayiciler, yakın bölgelere kurulacak yeni OSB’lere taşınmak için arayış içine girdi. Kırklareli’nin Vize ilçesinde kurulan PAGDER & ASLAN OSB, köklü sanayi bölgesi Çanakkale OSB, Yalova ve çevresini şahlandıracak Avrasya Giyim İhtisas OSB ve Gemi İhtisas OSB, 400 sanayi sitesini barındıracak olan İstanbul Hadımköy’de kurulacak Deliklikaya Sanayi Bölgesi ve Sakarya’nın önemli sanayi alanlarından olan Karasu OSB, yatırımcılara cazip fırsatlar sunuyor.

PAGDER & ASLAN OSB

Şehir içinde bulunan, dağınık bir şekilde çalışmalarını sürdüren plastik üreticilerini modern bir üretim alanında toplayacak olan PAGDER & ASLAN OSB, 600 milyon TL toplam yatırım bedeli ile Kırklareli’nin Vize ilçesinde kuruldu. Türkiye’nin ilk plastik OSB’si olarak faaliyete geçecek olan PAGDER & ASLAN OSB, Çorlu ve İstanbul Atatürk Havalimanı, Tekirdağ ve Ambarlı Limanları, Alpullu, Durak istasyonları, E5, TEM ve Kapıkule gibi bölgenin önemli noktalarına lojistik yakınlığı ile büyük kolaylıklar sunacak. PAGDER & ASLAN OSB’de yer alacak sanayiciler, ihtisas OSB olmanın avantajı ile yüzde 40’a varan yatırım teşviki ve yüzde 30’a varan ucuz enerjiden yararlanacak. Plastik sektörünün buluşma adresi olacak olan Kırklareli Vize ilçesindeki OSB, genişleme sahaları ile 120 hektar büyüklüğe ulaşacak.

İstanbul’a en yakın sanayi merkezi Deliklikaya Sanayi Bölgesi oluyor

Yeni düzenlemelerle, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa Esenler, Bağcılar ve Eyüp sanayi bölgelerinin taşınmasıyla, Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi, İstanbul’a en yakın sanayi merkezi haline gelmiş oldu. Bünyesinde 400 sanayi kuruluşunu barındırması hedeflenen, 230 hektar büyüklüğündeki bölgenin tüm altyapı inşaat çalışmaları da tamamlandı. 30 bin kişiye yeni istihdam alanı yaratacak olan Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi, akıllı binalarda akıllı üretim gerçekleştirecek. Bölgede 27 bin metrekare ticaret alanları, 15 bin metrekare yönetim merkezi, 26 bin metrekare okul, cami, kreş, otel, konferans salonları, spor merkezleri gibi sosyal donatı alanları inşa edilecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>