Wittmann, Battenfeld markasını bırakıyor

Yazar: plastoday
Wittmann Battenfeld

İki Avusturyalı makine şirketinin güçlerini birleştirmesinden yaklaşık 14 yıl sonra Wittmann Group, Battenfeld markasını enjeksiyon kalıplama makinelerinden çıkarıyor.

Karar, herhangi bir organizasyon veya şirket ismi değişikliğini içermiyor, sadece marka stratejisini içeriyor.

Wittmann Kunststoffgeräte GmbH, Nisan 2008’de Battenfeld Kunststoffmaschinen GmbH’yi satın aldı ve o zamandan beri şirket iki marka kullandı: Robotlar dahil yardımcı ekipman için Wittmann ve enjeksiyon kalıplama makineleri için Wittmann Battenfeld.

Kottingbrunn merkezli şirket 23 Aralık tarihli bir haber bülteninde, “Yine de son yıllarda, grubun tek bir kaynaktan eksiksiz çözümler sunabilme konusundaki rekabet üstünlüğü büyük ölçüde önem kazandı,” dedi.

“Bu gelişme göz önüne alındığında, tek duraklı mağaza avantajı, artık tüm ürün yelpazesi için tek tip bir marka tanımı ve renk şeması ile özel bir vurgu yapılacaktır. Wittmann Group’un gelecekte tüm reklam faaliyetleri ve ürün grupları için bu nedenle Wittmann logosunu kullanmaya karar vermesinin nedeni budur.”

Şirket, değişikliğin 1 Ocak 2022’de başlayacağını ve Ekim ayında K 2022 fuarında tamamlanacağını söyledi.

Battenfeld, onlarca yıldır iyi bilinen bir plastik makine markasıdır. Şirket, bir metal işleme atölyesi olarak kurulduğu 1876 yılına kadar kökenlerini izler. 1948’de enjeksiyon kalıplama ekipmanı ekledi ve 1954’te Almanya’nın Meinerzhagen kentinde bir fabrika açtıktan sonra küresel olarak genişlemeye başladı. Battenfeld, 1962’de Kottingbrunn’da ikinci bir fabrika ekledi.

Battenfeld, 1990’larda, bazıları 8.000 metrik tondan fazla kapama kuvvetine sahip olan büyük makineleriyle manşetlere çıktı. Ancak Battenfeld 2000’lerin başında mali sorunlarla karşılaştı ve bu ultra büyük presleri yapan Meinerzhagen fabrikasını 2005’te kapattı.

Endüstriyel holding SMS GmbH, Battenfeld’i 2006 yılında Alman özel sermaye şirketi Adcuram Industriekapital AG’ye sattı, ancak Adcuram işi uzun süre elinde tutmadı. Aileye ait Wittmann Group, Battenfeld’i 2008 yılında satın aldı. O sırada Wittmann, robotlar, yardımcı ekipman ve kalıplar konusunda uzmanlaştı.

Fakuma 2021 fuarından hemen önce CEO Michael Wittmann, şirketin 2020’ye göre yüzde 21 artışla 360 milyon (417 milyon $) ile 380 milyon avro (440 milyon $) arasında satış rekoru kırma yolunda olduğunu söylemişti.

Şirketin 2.240 çalışanı bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Yorum Yap