Yaşayan kas dokularıyla hareket eden hibrit robot

Yazar: plastoday 20 views0

Tokyo’daki araştırmacılar, yaşayan doku ve mekanik iskeletlerden oluşan daha karmaşık ve gerçekçi vücut bölümleri oluşturmaya bir adım daha yakın olduklarını söylüyorlar.

Tokyo’daki araştırmacılar, robotikte farelerin kas dokusunu kullanmak için yeni bir yöntem geliştirdi. Science Robotics dergisinde yayınlanan “biohybrid” tasarım, bir insan parmağının görünümünü ve hareketlerini simüle ediyor. Video, eklemlerin nasıl eğildiğini, bir döngüde hareket ettiğini gösteriyor. Görünüşte basit bir hareket ancak araştırmacılar, bu yöntemin daha ileri ve daha gerçekçi robotlar için zemin hazırladığını söylüyor.

Tokyo Üniversitesi’nden Shoji Takeuchi, “Bu gibi kasların daha çoğunu tek bir cihazda birleştirebilirsek, ellerin, kolların ve vücudun diğer bölümlerinin çalışmasına izin veren karmaşık kas etkileşimini yeniden üretebiliriz. Mevcut çalışmamız sadece bir ön çalışma olsa da, yaklaşımımız daha karmaşık bir biyo- hibrit sistemin oluşturulmasına yönelik büyük bir adım olabilir”diyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>