Yılda 250 bin ton lastik geri dönüştürülebilir!

Yazar: plastoday 178 views0

Lastik Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Erdal Kurt, yılda 250 bin ton lastiğin ömrünü tamamladığını belirterek, geri kazanım için granülasyon ve piroliz sistemlerinin önemine değindi.

Türkiye’de her yıl 250 bin ton ömrünü tamamlamış lastik oluştuğunu belirten Erdal Kurt, lastiklerin geri dönüşümünün sağlanmasının ekonomik ve çevre açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, ömrünü tamamlamış lastiklerden farklı yöntemlerle geri kazanım yapılabileceğine değindi.

Plastik atıkların alternatif yakıt olarak kullanımı 

Erdal Kurt, ömrünü tamamlamış lastiklerin “fiziksel kırma metodu – granülasyon” yöntemi ile milimetrik ölçüde parçalanarak granül haline getirildiğini ve bu atıklardan güvenli zemin malzemesi, yürüyüş yolları, pistler, basketbol ve tenis sahaları, suni çim futbol sahası zemin malzemesi olarak dönüştürülebildiğini söyledi. Erdal Kurt, “Bir ton ömrünü tamamlamış lastikten yaklaşık 50 metrekare güvenli zemin malzemesi, 100 metrekare de yürüyüş yolu yapılabilir” dedi.

Piroliz sistemi

Geri kazanım işlemlerinden birinin de kimyasal “piroliz Sistemi” olduğunu belirten Kurt, ömrünü tamamlamış lastiklerin, fabrikalarda fosil yakıtların yerine alternatif yakıt olarak da kullanıldığını” belirtti.

Piroliz sistemi nedir?

Piroliz işleminde atık polimer molekülündeki C-C ve C-H bağları serbest radikal mekanizması üzerinden, daha küçük moleküllere parçalanır. Piroliz işlemini etkileyen en önemli parametre sıcaklıktır. Piroliz sıcaklığındaki artış, gaz ürün verimini artırırken, sıvı ve katı ürün verimini düşürür. Katı plastik atıklar arasında yer alan polietilen, polipropilen, PVC, atık kauçuk ve kullanılmış araç, uçak, iş makineleri lastikleri ile yapılan çalışmalarda, petrol rafinasyonunda kullanılabilecek kalitede sıvı ürünlerin kimyasal reaksiyonlar sonucu elde edilebileceği ortaya çıkabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>