Airmould 4.0 Dahili Gaz Basıncı Teknolojisi

Yazar: plastoday

WITTMANN BATTENFELD, yeni nesil Airmould dahili gaz basıncı teknolojisini Fakuma 2021’de müşterilerine ilk kez sunduktan sonra, geliştirme hedeflerine ulaştı. Sistem halihazırda birkaç müşterinin tesislerinde kurulup test edildi.

Airmould’un daha da geliştirilmesiyle, sektörün gereksinimlerini karşılayan ve kullanıcılarına birçok avantaj sunan daha kompakt ve kullanıcı dostu bir sistem oluşturulmuştur.

Airmould, WITTMANN BATTENFELD’in kaynak tasarrufu, hafif yapı ve son derece kısa çevrim süreleri ihtiyacını karşılamaya yönelik çözümüdür. Airmould dahili gaz basıncı teknolojisi, bir iç boşluk yapısı oluşturmak için kısmen veya tamamen plastik eriyik ile doldurulmuş bir kalıp boşluğuna nitrojen enjekte edildiği bir işlemdir. Bu sayede hafif parçalar kısa bir çevrim süresi içinde üretilebilir ve aynı zamanda kaynak tasarrufu sağlar.

1980’lerin sonundan bu yana, WITTMANN BATTENFELD, Almanya’nın Meinerzhagen kentindeki tesisinde, müşterilerinin ve pazarların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanarak dahili gaz basıncı teknolojisini geliştirmekte ve üretmektedir. Bu, WITTMANN BATTENFELD’in bir adım ileri attığı yeni Airmould 4.0 yükseltmesi için de aynı şekilde geçerlidir. Airmould 4.0, üretim katında çok yer kaplayan büyük bir kontrol kabinine sahip olmadan çalışan tek dahili gaz basınç sistemidir. Gerekli modüller de önceki sürümlerden yaklaşık %15 daha küçüktür. Çok kompakttırlar ve her tip enjeksiyon kalıplama makinesine esnek bir şekilde monte edilebilir ve kullanılabilirler. Bu sistemin bir diğer büyük avantajı, hem enjeksiyon kalıplama makinesi hem de Airmould sisteminin teknik uzmanlığının tek bir kaynaktan gelmesidir. Aslında Airmould 4.0, daha kolay kullanım için yalnızca bir enjeksiyon kalıplama makinesinin B8 kontrol sistemine değil, aynı zamanda WITTMANN Group’un tek tip işletim paneli aracılığıyla diğer marka makinelere de entegre edilebiliyor. Örneğin, Airmould 4.0’ın Nisan ortasından beri mevcut makinelerinden birinde halihazırda kullanıldığı, şirketin uzun süredir devam eden Airmould müşterisi Oberland MV’de kullanılıyor.

Şirketleri tarafından üretilen yeniden kullanılabilir kutuların neredeyse %80’i onlarca yıldır Airmould prosesi kullanılarak üretilmiştir. Bu nedenle WITTMANN BATTENFELD’in 120’den fazla modülü, hem önceki seriden hem de yeni nesil Airmould 4.0’dan şu anda burada kullanılmaktadır. Oberland MV ürünlerinin güçlü et kalınlıkları için yüksek kalite standartlarının bir güvencesini oluşturduğundan, ağırlık azaltmaları, bileşen stabilitesi ve çöküntü izlerinin en aza indirilmesi bu teknoloji lehine önemli argümanlardır.

Yenilikçi ve ekolojik olarak sürdürülebilir, yeniden kullanılabilir çözümler Oberland MV’yi Avrupa içecek endüstrisi için lider bir ambalaj üreticisi haline getirdi. Müşterilerine ürün geliştirme, üretim ve tasarımın yanı sıra geri dönüşümü de içeren sistem çözümleri sunarlar. Alman Ambalaj Ödülü ve Dünya Yıldızı Ambalaj Ödülü gibi kazanılan ödüller, şirketin 50 yılı aşkın süredir yüksek kalite standartlarına bağlılığının somut kanıtıdır.

Her gün dahili gaz basıncını kullanan memnun müşteriler, WITTMANN BATTENFELD’e Airmould dahili gaz basıncı teknolojisi için geliştirme hedeflerinin tanımlandığını ve doğru bir şekilde takip edildiğini onayladı. WITTMANN BATTENFELD, özellikle mevcut üretim koşullarında Airmould 4.0 ile daha fazla pazar potansiyeli açmayı ve kullanıcıları bu dahili gaz basıncı teknolojisinin avantajları konusunda ikna etmeyi dört gözle bekliyor.

Gerektiğinde, müşteriler Airmould’u tanıtırken uygulama teknolojisi desteği alacaklardır. WITTMANN BATTENFELD sadece gerekli bileşenleri sunmakla kalmayıp aynı zamanda uygulama teknolojisi desteği, ekipman ve yedek parçaların servisini sunduğundan, bu destek, müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak makine yerleşimi yardımından üretimdeki pilot serilere kadar değişebilir. Ayrıca, potansiyel alıcılar Wittmann Interactive’de Airmould 4.0’ın avantajlarını kendileri görebilirler.

Benzer Yazılar