Alpla, Tayland’da Geri Dönüşüm Tesisi Açtı

Yazar: plastoday

Tayland’da, PTT Group’un petrokimya amiral gemisi PTT Global Chemical Plc (PTTGC) ve Avusturya merkezli ambalaj uzmanı Alpla, Tayland’ın ilk ve Güneydoğu Asya’nın yüksek kaliteli ve gıda sınıfı geri dönüştürülmüş plastik malzemeler üretebilen en büyük geri dönüşüm tesisini başarıyla açtı.

Devreye alındığında, 18 ayda rekor bir sürede inşa edilen yeni ENVICCO geri dönüşüm tesisi, yıllık 45.000 ton geri dönüştürülmüş PET ve HDPE üretim kapasitesine sahip olacak. 30.000 ton geri dönüştürülmüş, gıda sınıfı PET ve 15.000 ton geri dönüştürülmüş HDPE. Yeni birim, güneydoğudaki Rayong eyaletinin kıyısındaki bir ekonomik bölgede bulunuyor. 90.000 metrekarelik bir arazi üzerine kurulu 30.000 metrekarelik tesis, yüksek kaliteli FDA onaylı plastik geri dönüşüm ürünleri üretmek için en son geri dönüşüm teknolojisi ve üretim hatları ile donatılmıştır.

13 Eylül’deki resmi açılışta Alpla Yönetim Kurulu Başkanı Günther Lehner, ortak girişimin Alpla’nın Asya’daki geri dönüşüm faaliyetlerinin önemli bir parçası olduğunu söyledi. ENVICOO tesisi, Alpla’nın Asya’daki üretim tesislerine geri dönüştürülmüş malzeme tedarik edecek.

Açılışa diğerlerinin yanı sıra Kongkrapan Intarajang (CEO ve Başkan, GC), Dietmar Marin (Alpla Genel Müdür Geri Dönüşüm) ve Bernd Wachter (ALPLA Döngüsel Ekonomi ve Geri Dönüşüm Asya Kurumsal Direktörü) katıldı.

Güneydoğu Asya’da geri dönüştürülmüş, sürdürülebilir ambalaj malzemelerine olan talep hızla artıyor ve yüksek kaliteli plastikler bölgenin döngüsel ekonomisinde önemli bir rol oynuyor. Bu yeni tesis, yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemelere yönelik yerel talebin daha iyi karşılanmasına katkıda bulunacak ve aynı zamanda bölgede sürdürülebilir kalkınmayı destekleyerek, onu kaynakları koruyan iş ve yaşam tarzlarına doğru hareket ettirecek.

Ortak girişim ortağı ve çoğunluk hissedarı PTT Global Chemical’a göre proje, Tayland hükümetinin Biyo-Döngüsel-Yeşil Ekonomi Modeli ile eş zamanlı olarak uyum sağlarken topluluk içinde istihdam yaratacak. ENVICCO ekibi, üretimin başlangıcında yaklaşık 180 çalışandan oluşacaktır.

GC CEO’su Kongkrapan Intarajang, “Tayland Krallığı içindeki kullanılmış plastikler, ENVICCO’nun en son üretim teknolojileri tarafından kullanılmış plastikleri değerli ürünlere dönüştürmek için işlenen hammaddelerin %100’ünü oluşturacak” dedi. “ENVICCO üretim tesisi, GC’nin değer zincirini tam olarak gerçekleştirmeye yönelik uzun vadeli döngüsel ekonomi stratejimizin bir parçasıdır.”

Sitenin gelecekteki kapasite genişletmeleri için hala yeri var. “Şişeden şişeye döngüsünü yalnızca burada Tayland’da değil, Asya’da ve dünyanın diğer bölgelerinde teşvik etmek için uzun vadeli planlarımız var. Optimize edilmiş kaynak tüketimi ile karbon emisyonları ve atık azaltılabilir,” diye vurguladı Alpla Geri Dönüşüm Genel Müdürü Dietmar Marin.

Tayland projesi, Alpla’nın 2021’in başlarında ilan ettiği geri dönüşüm faaliyetlerinin devam eden genişlemesine 2025 yılına kadar yılda ortalama 50 milyon avro yatırım yapma çabası kapsamında hayata geçirildi. Özellikle, malzeme döngüsünü mümkün olduğunca çok bölgede kapatmak için yüksek kaliteli geri dönüşüm alanındaki faaliyetlerini küreselleştirmeyi planlıyor. Toplamda, Alpla’nın dünya çapındaki geri dönüşüm şirketlerinin ve işbirliklerinin yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 203.000 ton rPET (geri dönüştürülmüş PET) ve 74.000 ton rHDPE’dir (geri dönüştürülmüş HDPE).

Benzer Yazılar