Borealis ve Avient PCR İçin Renk Yelpazesini Etkinleştirecek

Yazar: plastoday

Borealis ve Avient Corporation yeni bir ortak çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Çalışma, küresel renk tutarlılığı, kalitesi ve döngüselliği yaratabilen seçenekler sunarak sert ambalajlama için PCR’da renk eşleştirmenin zorluklarını ele alıyor.

2018’de Borealis, döngüsellik konusunda eylemi ilerletmeyi amaçlayan faaliyetlerini ve girişimlerini birleştiren bir platform olan EverMinds‘i başlattı. Borealis ve Avient, EverMinds platformundan yola çıkarak yakın zamanda, sert ambalaj uygulamalarında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzeme (PCR) kullanırken renk eşleşmesinin nasıl optimize edileceğini araştıran ortak bir uygulama çalışmasını tamamladı.

Ortak çalışmadan elde edilen içgörüler, değer zinciri ortaklarının ve müşterilerin en karmaşık uygulama gereksinimleri için bile Borcycle M bileşiklerinin (mekanik olarak geri dönüştürülmüş poliolefinler) ve Avient renk çözümlerinin kullanılmasıyla sağlanan geniş renk seçenekleri yelpazesinden yararlanmalarına yardımcı olacaktır.

Bu çalışmanın yapılma nedenleri

Sert ambalajın sürdürülebilirliğini artırmak için endüstri, işlevsellikten veya raf çekiciliğinden ödün vermeden ürünlerine daha yüksek miktarlarda PCR dahil etmenin yollarını arıyor.

Renk, hoş bir görünümün temel unsurudur. Geri dönüştürülmüş malzemenin içsel renk eşleştirme özellikleri, işlenmemiş polimerlere göre daha sınırlıdır. Açık ve doğal tonlarda PCR’ın piyasada bulunabilirliği de aynı şekilde sınırlıdır.

Ayrıca, koyu geri dönüştürülmüş malzeme için renklendirme işlemleri, PCR temel renginin üstesinden gelmek için yüksek miktarda renklendiriciye ihtiyaç duyulması nedeniyle zor olabilir.

Araştırmadan önemli çıkarımlar

Ortak çalışma, her iki şirketten belirli bileşenleri birlikte kullanmanın, daha fazla renk eklemek zorunda kalmadan PCR için sürekli olarak çok çeşitli renk seçenekleri ürettiğini belirledi.

Bu bileşenler, Avient’in PCR Renk Tahmin Hizmeti ile birlikte Borcycle M portföyünden %100 geri dönüştürülmüş polipropilen (rPP) içerir.

Çalışmadan elde edilen bir başka önemli keşif: İstenen rengi elde etmek için temel malzemeye renk eklenmesi gerekiyorsa, renk konsantresi ilavesi düşüktür (yaklaşık %2).

Borcycle M bileşiklerinin daha yüksek yarı saydamlığı, malzemelerin iyi ışık geçirgenliği ve renk emilimi sayesinde daha iyi renk eşleşmesini kolaylaştıran bir faktördür.

Çalışma aynı zamanda, Avient’in OnColor yakın kızılötesi (NIR) algılanabilir renklendiricileri ile birlikte Borcycle M sınıflarının kullanılmasının, geri dönüşüm için daha iyi otomatik ayırma sağlayan geri dönüştürülebilir, nötr bir siyah ürettiğini de gösterdi. Bu çözüm, renklerine bağlı olarak daha koyu ve siyah PCR’ların geri dönüştürülmesini önlemeye yardımcı olur ve geri dönüşüm akışındaki değerlerini korur.

Borealis’in Tüketici Küresel Ticari Direktörü Peter Voortmans, “Bu ortak çalışmanın bulgularını, değer zinciri ortaklarımıza ve müşterilerimize, kendi sert ambalaj uygulamaları için en iyi renk eşleştirme seçenekleri hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmaktan mutluyuz” dedi.

Avient Global İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Müdürü Jan Sültemeyer, “Avient’teki sürdürülebilirlik stratejimizin temel taşlarından biri, müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için malzeme bilimini ve tasarım uzmanlığımızı kullanmaktır” dedi. “Borealis ile yapılan bu ortak çalışma, plastik döngüsünü kapatmak için bilgi birikimimizi değer zinciri ortaklarımıza aktarabilmemizin bir yoludur.”

Benzer Yazılar