Borealis ve Trexel Hafif Plastik Şişe Geliştirdi

Yazar: plastoday

Enjeksiyon ve şişirme kalıplamada malzeme tedarikçisi Borealis ve Trexel, tamamen atık ve kalıntı akışlarından elde edilen yenilenebilir hammadde kullanılarak yapılan Bornewables poliolefin portföyünden yapılmış yeni bir plastik şişe geliştirdi. Şirketler, yenilenebilir kaynaklı hammaddelerden üretildikleri ve Trexel’in MuCell köpürme işlemi kullanılarak üretildikleri için, yenilenebilir poliolefinlerin alternatif malzemelere göre çok daha düşük bir toplam CO2 ayak izine sahip olduğunu söyledi.

Bornewables dairesel poliolefin portföyü, Borealis Tüketici Ürünleri Global Ticari Direktörü Peter Voortmans’a göre, “bir ürünün karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olurken, işlenmemiş polimerlere eşit malzeme performansı sunar. Bornewables kalitelerini kullanmak, tasarım özgürlüğü ve renk esnekliği sağlar. Birinci sınıf bir görünüm ve hissi korumaya yardımcı olur” dedi.

Ürün, özel Borealis malzemeleri kullanılarak geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Döngüsel Ekonomi Çözümleri Küresel İletişim Poliolefinleri’nden Jos van Haastrecht, “Köpürebilirliği standart kalitelerden daha da fazla artırmak için özel kalitelerimiz var” dedi.

Avrupa’da ticari olarak temin edilebilen kaliteler, yalnızca kullanılmış yemeklik yağ gibi atık ve kalıntı akışlarından türetildikleri için doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur.

Yeniden kullanılabilir şişe, malzeme çözümü olarak Trexel’in köpürme teknolojisi ve Bornewables sınıflarının kullanılması nedeniyle birçok yaşam döngüsü boyunca değerini koruyacaktır. Ayrıca, MuCell’in köpürme teknolojisini kullanırken üflemeli kalıpçılar üretim sürecinde daha az enerji tüketecektir.

İşlem, özel bir şişirme makinesi gerektirmez. Van Haastrecht verdiği bir demeçte, “Teknolojiyi uygulayabileceğimiz şişirme makinesi üreticileri konusunda sınırlamamız yok” dedi. Teknoloji hem mekik hem de tekerlekli makinelerde gerçekleştirilmiştir.

Voortmans, “Yeniden kullanım ve geri dönüşüm, plastik döngüselliğe geçişi hızlandırmak için tüm değer zincirindeki kararlı oyuncuları birleştiren EverMinds platformumuzla uyumlu entegre dairesel kademeli modelin temel bileşenleridir” dedi. “Bu proje, müşterilerimize gerçek değer sunarken plastik atık sorununu çözmek için endüstri ortaklarıyla nasıl çalıştığımızın mükemmel bir örneğidir.”

Trexel Yönetim Kurulu Başkanı ve geçici CEO’su David Bernstein’a göre, Trexel’in MuCell fiziksel – kimyasal köpürtme işlemine kıyasla – daha fazla yoğunluk azalması, iyileştirilmiş mekanik özellikler ve çekici yüzey estetiği sağlıyor.

Bernstein, “Daha sürdürülebilir plastik ambalaj için piyasa talebini öngörerek, son birkaç yılda geliştirme kaynaklarımızı dairesel alana odakladık” dedi. “Üflemeli kalıplama ve ince duvarlı paketleme için köpürme çözümlerimiz, marka sahiplerinin ve kalıpçıların, maliyet tasarrufu sağlarken gelişmiş sürdürülebilirlik ve gelişmiş ürün performansı gerçekleştirmelerini sağlıyor.”

Diğer şirketler yüksek basınçlı gaz dağıtım ekipmanı sunuyor, ancak Trexel’in “düşük akış hızı ve patentli çekirdekleme teknolojisi konusunda benzersiz yetenekleri var, bu da bazı iyileştirilmiş parça performansına ve süreç tekrarlanabilirliğine izin veriyor”, dedi Trexel’in Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Levi Kishbaugh. “Trexel sistemi ayrıca lisans ücretinden muaftır.”

MuCell’in köpüklü parçaları geri dönüştürülebilir ve polimer akışına yeniden dahil edilebilir. Köpüklü parçalar, daha geniş bir ürün yelpazesine uygulanmasını kolaylaştıran daha büyük bir işleme penceresine izin verir. Endüstri üretimde daha az enerji ve daha az malzeme kullanmaya çalıştığından, köpürtmenin hafifleştirme faydaları daha çekici hale geldi.

Benzer Yazılar