Çevre Dostu ve Alev Geciktirici PC

Yazar: plastoday

Samyang Group’un bir kimya ve gıda bölümü olan Samyang Corporation, toksik maddeler içermeyen çevre dostu ve alev geciktirici şeffaf polikarbonatı (PC) başarıyla geliştirdi.

Şirket, PC’nin Samyang Corporation’ın Jeonju EP Fabrikasında ve Samyang Kasei’nin Jeonju Fabrikasında üretileceği tam teşekküllü bir seri üretim sistemi kurdu.

Isı üreten veya yangına karşı hassas olan ürünlerde alev geciktirici PC gereklidir. Yangına karşı hassas olan malzemeler ikincil yangın ve zehirli gazlar gibi daha büyük hasarlara neden olabilir. Bu nedenle ev aletleri, arabalardaki iç ve dış malzemeler, inşaat malzemeleri, kasklar vb. alev geciktirici malzemeler kullanarak güvenliği sağlar.

Tipik olarak, şeffaf bir alev geciktirici PC üretmek için bir alev geciktirici madde eklenir. Ancak bu, PC’nin güçlü yönleri olan şeffaflığı ve darbe dayanımını azaltır.

Maddenin neden olduğu çevre kirliliği de bir diğer konudur. Aynı zamanda alev geciktirici maddeler olan klor ve brom gibi halojen maddeler yandıklarında zehirli gazlar çıkarırlar.

Geçmişte halojen olmayan maddeler alternatif olarak görülürken, son yıllarda bunlar da zararlı etkileri konusunda tartışma konusu olmuştur.

Samyang Corporation’ın çevre dostu ve şeffaf alev geciktirici PC’si, şirketin 2012 yılında herhangi bir alev geciktirici malzeme eklemeden madde bağlama yapısını değiştirerek yerelleştirdiği silikon PC (Si-PC) temel alınarak geliştirildi. Bu nedenle, düşük sıcaklıklarda tipik PC’den daha yüksek darbe dayanımı ve kimyasal direnç gösterir.

Ayrıca “UL 94” dikey yanma testinde en yüksek derece olan “V-0” standardını da karşılamaktadır. UL 94, Amerika’da bir güvenlik standardı geliştirme ve yetkilendirme kuruluşu olan “UL (Underwriters Laboratories)” tarafından geliştirilmiş bir plastik yanıcılık standardıdır ve V-0 derecesi yalnızca dikey olarak yerleştirildikten sonra 10 saniye içinde yanmayı durduran plastiklere verilir.

Mevcut şeffaf alev geciktirici PC türlerine kıyasla yüksek şok direnci, kimyasal direnci ve düşük sıcaklıklarda şeffaflığı ile Samyang Corporation, elektrik ve elektronik, otomotiv, dış aydınlatma ve ekranlar, elektrikli araç dahil olmak üzere yukarıda belirtilen özelliklere ihtiyaç duyan tüm pazarları hedeflemeyi planlıyor.

Ayrıca, yaklaşık 1 mm kalınlığındaki levhalar ve profiller de dahil olmak üzere ince filmlerde işlense bile sıradan PC ile benzer mekanik özellikleri koruyarak yalnızca fonksiyonel ambalaj malzemeleri için değil, şeffaflık ve alev geciktiricilik gerektiren diğer birçok endüstride de kullanılmasını sağlar.

Çevre dostu, alev geciktirici PC pazarının genişletilmesi için Samyang Corporation, bunu diğer kimya şirketlerine baz reçineler tek malzemelerden oluşan plastikler şeklinde sağlayacaktır.

Baz reçinelerle tedarik edilen kimya firmaları, inşaat, otomotiv ve havacılık sektörlerinde nihai ürünlerin ihtiyaç duyduğu özelliklere göre kompaundlar (baz reçineleri katkı maddeleri ile karıştırarak özellikleri iyileştirilmiş ürünler) üretebilecek ve satabilecektir.

Benzer Yazılar