Çin , tek kullanımlık plastik yasağını açıkladı

Yazar: plastoday 644 views0

plasik poşet çin

Çin , tek kullanımlık plastik ürünlerin üretimini, satışını ve kullanımını kısıtlamayı amaçlayan yeni politikalarla çevresel çabalarını artırıyor.

19 Ocak’ta Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Ekoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından yayınlanan yönergeye göre, büyük şehirlerde 2020’nin sonuna kadar ve 2022’ye kadar ise tüm şehir ve kasabalarda parçalanabilir olmayan çantaların yasaklandığını görülecek.

Taze ürün pazarları 2025 yılına kadar yasaktan muaf tutulacak.

0.025 mm’den daha kalın plastik torbaların üretimi ve satışı da yasaklanacaktır.

Buna ek olarak, plastik pipetler veya yiyecek servisi için çatal-bıçaklar ve otellerde kullanılan tek kullanımlık plastiklerde bu yasak altında elenmiş olacak.

Hareket hakkında yorum yapan Wood Mackenzie, Çin ,  üst düzey danışmanı William Liu, düzenlemenin plastik tüketimi ve dolayısıyla ülkenin petrokimya endüstrisini etkileyeceğini söyledi.

“Torba ve ambalaj filmi üretmek için kullanılan ana hammadde polietilen tüketimi etkilenecektir. Ancak plastik torbalar ve pipetler plastiğin sadece bir uygulaması olduğundan, petrol endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır. ”

Liu’ya göre, yasağın daha fazla şehre yayılması ve ikame malzemelerin çekiş gücü kazanması nedeniyle Çin’in polietilen tüketimi daha da etkilenecek.

Çin dünyanın en büyük polietilen ithalatçısıdır. Ülke, 2019’da 33 milyon tondan fazla polietilen tüketti, bunun yüzde 40’ı Orta Doğu ve diğer Asya ülkelerindeki üreticilerden ithal edildi.

Liu’ya göre direktifin etkinliği, ikame malzemelerin geliştirilmesi gibi birçok faktöre bağlı olacaktır.

“Şu anda, kağıt, cam, ahşap ve metal gibi malzemelerle karşılaştırıldığında, plastik, günlük kullanımda hafif, işlenmesi kolay, kullanışlı ve en önemlisi, fiyat rekabeti gibi birçok avantaja sahiptir. ” diye de ekledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>