Coca-Cola Markalarından Ambalaj Değişikliği

Yazar: plastoday

Coca-Cola Co. markaları Dasani ve Sprite, döngüsel ekonomiyi desteklemek için tasarlanan plastik ambalajlarında değişiklikler yaptı.

Dasani, kapaklar ve etiketler hariç %100 geri dönüştürülmüş polietilen tereftalattan (rPET) yapılmış şişeleri piyasaya sürerken, Sprite yeşilden şeffaf plastik şişelere geçiyor. Merkezi Atlanta’da bulunan Coca-Cola, bu değişikliğin malzemenin yeni içecek şişelerine dönüştürülme olasılığını artırmayı amaçladığını söylüyor.

Dasani’nin rPET şişelere geçişi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Dasani şişeleri, bu yazdan itibaren %100 geri dönüştürülmüş plastikle paketlenecek. Kanada’da tüm Dasani şişeleri rPET ile yapılacaktır. Değişiklik, Dasani’nin 2021 seviyelerine göre 2027 yılına kadar 2 milyar saf plastik şişe eşdeğerini üretimden kaldırma taahhüdünü ve şirketin “Atıksız Dünya” hedefini 2030 yılına kadar şişelerinde ve kutularında en az %50 geri dönüştürülmüş malzeme kullanma hedefini destekliyor. “Atıksız Dünya” kapsamında 2025 yılına kadar tüm ambalajlarının geri dönüştürülebilir hale getirilmesi, ve 2030 yılına kadar içeceklerinin en az %25’inin yeniden doldurulabilir/iade edilebilir ambalajlarda satılması da yer alıyor.

Coca-Cola’da teknik yenilik ve yönetimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Chris Vallette, Coca-Cola’nın yalnızca rPET kullanımını artırmakla kalmayıp, aynı zamanda şişelerini hafifleterek ham plastik kullanımını azaltmaya kararlı olduğunu söylüyor.

Dasani şişe portföyünün tamamının henüz yüzde 100 rPET’e geçiş yapmamasının nedeninin şirketin “karmaşık dağıtım sistemi” olduğunu söylüyor. Geçişi gerçekleştiren şişe boyutlarının tümü aynı tesislerde üretilir ve güvenilir rPET kaynaklarına erişime sahiptir.

Vallette, şirketin üretim sisteminin ve şişeleyicinin Kanada’da farklı olduğunu ve bu ülkede tek seferde yüzde 100 rPET şişelere geçiş yapmanın daha kolay olduğunu söylüyor.

Geçen yılın Şubat ayında Coca-Cola, New York, Kaliforniya ve Teksas’ta %100 rPET Dasani şişelerinin ve 20 onsluk Coca-Cola şişelerinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Şirkete göre, bu lansman Coca-Cola’nın sisteminin en kaliteli rPET kaynaklarını belirlemesine ve yalnızca rPET kullanarak şişe yapmak için gereken üretim süreçlerine ince ayar yapmasına yardımcı oldu.

Ancak Vallette, şirketin rPET kullanımını artırabilmesi için bu malzemenin arzının artması gerektiğini söylüyor.

“Koleksiyonunu geliştirmemiz ve çıktıyı üretmek için işlemcileri ayağa kaldırmamız gerekiyor” diyor.

rPET’ten yapılmış bir şişe tasarlamak, özellikle Coca-Cola’nın gazlı içecekleri için basınçları göz önünde bulundurulduğunda bir tür “mühendislik mücadelesi” sunarken, Vallette, “rPET’i doğru yere ve yeterli, güvenli tedarike ulaştırmanın” daha büyük bir sorun olduğunu söylüyor.

Yeşili karıştırarak yeşile gitmek

rPET tedarikini iyileştirmek, şirketin Sprite’ı şeffaf şişelere geçirmesinin bir nedenidir. 1 Ağustos’tan itibaren bu marka, PET ambalajını imzası olan yeşil renginden şeffafa kaydırıyor. Yeşil PET geri dönüştürülebilir olsa da Coca-Cola, geri dönüştürülmüş malzemenin yeni PET şişeler yerine daha sık çemberleme, giysi ve halıya dönüştürüldüğünü söylüyor.

R3CYCLE CEO’su Julian Ochoa, “Şişelerden renkleri çıkarmak, geri dönüştürülmüş malzemenin kalitesini artırır” diyor. , şirketin en büyük ABD şişeleyicisinin 14 eyalet bölgesinde şişeden şişeye geri dönüşümü sağlamak için. “Bu geçiş, gıda sınıfı rPET’in kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olacak. Ochoa, geri dönüştürüldüğünde, şeffaf PET Sprite şişeleri yeniden şişelere dönüştürülerek plastik için döngüsel bir ekonomi sağlamaya yardımcı oluyor” diye ekliyor.

Vallette, “Sprite’ın temizleme hamlesi, Dasani’nin piyasaya sürdüğü gibi daha fazla %100 rPET şişe tanıtmamıza ve döngüsel ekonomide daha fazla şişe tutmamıza yardımcı olacak” diyor.

Sprite’ın ambalaj grafikleri, markanın tanınabilir yeşil tonunu koruyacak ve “Beni Geri Dönüştür” mesajını içerecek.

Şirket, Coca-Cola Kuzey Amerika’nın Fresca, Seagram’s ve Mello Yello ambalajları da dahil olmak üzere tüm yeşil plastik portföyünün önümüzdeki aylarda şeffaf PET’e geçeceğini söylüyor.

Şirket, şeffaf PET şişeler kullanarak, tüketiciler bu şişeleri bittiğinde geri dönüştürdükleri sürece, ömrünü tamamlamış PET şişelerin tedarikini iyileştirmeyi umuyor.

Artan geri dönüşüm

Coca-Cola, Keurig Dr Pepper ve PepsiCo ile birlikte American Beverage Association’ın “Every Bottle Back” girişimi aracılığıyla PET şişe koleksiyonunu geliştirmek için yatırım yapıyor. “Every Bottle Back”, ülkenin önemli bölgelerinde geri dönüştürülmüş plastiğin kalitesini ve kullanılabilirliğini iyileştirme çabası içinde, 100 milyon dolarlık yeni bir endüstri fonu aracılığıyla 400 milyon dolar eşdeğerini Geri Dönüşüm Ortaklığı ve Kapalı Döngü Ortaklarına yönlendiriyor. ABA, yatırımların, içecek şişelerine dönüştürülebilecek geri dönüştürülmüş plastik miktarını artırmaya yardımcı olmak için en büyük altyapı boşluklarına sahip alanlarda ayırma, işleme ve toplamayı iyileştirmek için kullanıldığını söylüyor.

Vallette, “Talep olduğu ve arz olmadığı sürece, [rPET üzerinde] sürekli fiyat baskısı yaratacaktır” diyor. “Tüm şişeleri geri alabilirsek, tedarikçilerimizin maliyetlerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabiliriz ve bu da nihayetinde bize yardımcı olur.”

Vallette, daha fazla rPET kullanma planının bir parçası olarak, Coca-Cola’nın rPET tedarikçileriyle uzun vadeli ilişkiler kurduğunu, onların işleme kapasitelerini anlamaya çalıştığını ve spot piyasadan malzeme alımlarına güvenmek yerine verimliliği artırmak için işbirliği yaptığını söylüyor.

Coca-Cola, Dasani’nin şişe gövdesi için %100 rPET’e geçişinin, 2019 seviyelerine kıyasla 9 milyon tondan fazla yeni plastik tasarrufu sağlayacağı ve yalnızca 2023’te 25.000 metrik tondan fazla sera gazı emisyonunu azaltacağı tahmin ediliyor.

Vallette, “%100 geri dönüştürülmüş PET mesajının müşterilerimiz ve tüketicilerimiz, özellikle de sürdürülebilirlik beklentileri özellikle yüksek olan Dasani hayranları arasında gerçekten ne kadar yankı uyandırdığını gördük” diyor.

Yeniden kullanım

En az bir sivil toplum kuruluşu, Coca-Cola’nın şeffaf Sprite şişesine geçişiyle ilgili son duyurusunu “yeşil yıkama” olarak selamladı.

Washington merkezli Greenpeace ABD Plastik Projesi Lideri Kate Melges, “Plastik bir şişenin geri dönüştürülebilir olması, geri dönüştürüldüğü anlamına gelmez. Coca-Cola’nın son duyurusu, dünyanın en kötü plastik kirleticilerinden birinin bir başka bariz yeşil yıkama girişimidir. 2015 yılına kadar üretilen tüm plastik atıkların sadece %9’unun geri dönüştürüldüğü tahmin ediliyor. Büyük bir plastik kirliliği krizinin ortasındayız ve bundan çıkış yolumuzu geri dönüştüremiyoruz. 2021’de Coca-Cola, 125 milyar tek kullanımlık plastik şişe üretti – bir önceki yıla göre 13 milyar daha fazla plastik şişe. Coca-Cola plastik musluğunu kapatmak yerine her yıl milyarlarca atılabilir şişe üretmeye devam ediyor, sağlığımızı etkiliyor ve okyanuslarımıza, iklimimize ve topluluklarımıza zarar veriyor. Coca-Cola, plastik ve iklim krizleriyle mücadelede gerçek bir lider olmak istiyorsa, daha hırslı olmalı ve 2030 yılına kadar %50 yeniden kullanım ve yeniden doldurma taahhüdü vermeli.”

Vallette, bu tür eleştirilere yanıt olarak, Coca-Cola’nın işlenmemiş plastik kullanımını azaltmak için “üç yönlü bir yaklaşımı” olduğunu söylüyor: yapısal olarak sağlam şişeler yapmak için gereken plastik miktarını en aza indirmek, ambalajlarının %25’ini yeniden kullanılabilir hale getirmek ve piyasaya sürülen şişelerin geri dönüşümünü iyileştirmek için çalışmak. “Bu üçünden hiçbiri pazar ve tüketici ihtiyaçlarını karşılamayacak” diyor. Ancak Vallette, bunların kombinasyonunun plastik atıkları azaltacağını ve sera gazı emisyonlarını azaltacağını söylüyor.

Şirketin araştırdığı yeniden kullanılabilir seçenekler arasında cam ve plastik iade edilebilir kapların yanı sıra tüketicilerin kendi kaplarını kullanmalarına izin veriliyor.

Benzer Yazılar