Dell Sürdürülebilir Dizüstü Bilgisayarları

Yazar: plastoday
Dell Latitude Sürdürülebilirlik

Round Rock, Teksas merkezli Dell Technologies, en yeni Latitude 5000 serisi dizüstü bilgisayarlarında ve ambalajlarında kullanılan sürdürülebilir plastik ve diğer malzemelerin miktarını artırarak sürdürülebilirlik çabalarını artırdı. Latitude 5000 ürünleri, Dell’in en çok satan kişisel bilgisayarlarıdır.

Serinin ürün tasarımı, Dell’in ürün ve malzemelerin yeniden kullanımını hızlandırarak, atık ve emisyonları azaltarak çevresel etkiyi azaltmayı amaçlayan yeni Concept Luna programı ile uyumludur.

Son on yılda Dell, endüstride bir ilk olan birkaç uygulama da dahil olmak üzere güçlü bir sürdürülebilir malzeme inovasyonları serisini tanıttı. Dell’in Küresel Sürdürülebilirlik Başkanı Page Motes, PlasticsToday’e verdiği demeçte, “Dell şimdi, Latitude 5000 serisi de dahil olmak üzere daha fazla ürün ve platformda yeni sürdürülebilir ve yenilenebilir malzemelerin genişletilmesiyle mevcut çabalarını ve ortaklıklarını geliştiriyor.” dedi.

“Latitude 5000 serisi burada önemli bir rol oynuyor. Bu bizim en yüksek hacimli bilgisayarımızdır. Bu nedenle, sürdürülebilirlik özelliklerine yapılan yatırımlar, geniş ölçekte etki sağladığımızdan emin olmamıza yardımcı oluyor,” diye ekliyor Motes. “Bu yeni seri, geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir içerik kullanımını artırmak için bilinçli tasarım seçenekleri sunuyor. Hatta okyanusa bağlı plastik kullanımımızı ambalajın ötesine ve ürünlere doğru genişletiyor.”

Dell, yeni Latitude 5000 ürünlerinde, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polikarbonat (%30), kağıt imalat endüstrisinden geri dönüştürülmüş biyoplastik (%21) ve geri kazanılmış karbon fiber (%20) dahil olmak üzere %71 geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir malzemelerden yapılmış bir dizüstü bilgisayar kapağı kullanıyor. Makinelerin tabanı da geri kazanılmış karbon fiberden (%20) yapılıyor.

Ayrıca, dizüstü bilgisayar fanı muhafazası %28 oranında geri dönüştürülmüş, okyanusa bağlı plastik içerir. Dell, fan muhafazasında kullanılan polibütilen tereftalat (PBT) üretmek için kimyasal geri dönüşüm yoluyla okyanusa bağlı polietilen tereftalat (PET) geliştirir. Motes, iki polimerin “kimyasal olarak benzer olduğunu, dolayısıyla PET’ten elde edilen monomerin PBT üretmek için kullanıldığını” açıklıyor.

Dell, işinin diğer bölümlerinde, Precision 3000 mobil iş istasyonlarının fan muhafazasında ve Dell’in OptiPlex Micro masaüstü bilgisayarları ile Precision iş istasyonlarının fan ve fan muhafazasında okyanusa bağlı plastik kullanır. Dell’in EcoLoop Pro sırt çantaları, kılıfları ve evrak çantaları da dış ana kumaşta %100 okyanusa bağlı plastik içerir.

Yeni Latitude 5000 serisi dizüstü bilgisayarlar, hint yağından (%39) yapılmış biyolojik bazlı kauçuk ayaklara sahiptir. Biyo bazlı kauçuk, Dell’in Latitude 7430 ve 7530 ile Precision 3000 serisi mobil iş istasyonlarının alt tamponlarında da kullanılıyor.

2030 hedefleri

Motes, “Bizim sık sık 2030 hedeflerimiz hakkında konuştuğumuzu duyacaksınız” diyor. “2030 yılına kadar sattığımız her ürün için eşdeğer bir ürünü ve ambalajımızın %100’ünü yeniden kullanacağız veya geri dönüştüreceğiz. Ürün içeriğimizin yarısı geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden yapılacak.” En son Latitude 5000 duyurusu, “%100 geri dönüştürülebilir veya dönüştürülmüş, ya da, yenilenebilir malzemelerden yapılan ilk ambalajımızla, ambalaj hedefimizde ilerlemeyi nasıl hızlandırdığımızı görüyoruz.”

Yeni Latitude 5000 serisi ambalaj için kullanılan koruyucu iç ambalaj, %100 geri dönüştürülmüş kağıt hamuru ve %100 geri dönüştürülmüş plastik dokunmamış torbadan oluşan üst ve alt yastık kalıplı fiber içerir.

“Kendimiz için belirlediğimiz on yıllık bir taahhüdün başlangıcındayız. Yapacak daha çok işimiz var, ancak tüm hedeflerimizde doğru yönde ilerliyoruz” diyor Motes. “İlerlememizi hızlandırmak için, bu karmaşık zorlukların üstesinden gelmek için teknolojimizi, ölçeğimizi ve yetenekli iş gücümüzü uygulayan girişimlere yatırım yapıyor ve sürekli olarak değerlendiriyoruz. Bu girişimlerin etkisinin, 2030 ve sonraki yıllara yaklaşırken ilerlememiz üzerinde bileşik etkileri olacaktır.”

Benzer Yazılar