Dow Yeni Sertifika Aldı

Yazar: plastoday

Dow, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş zengin reçineleri REVOLOOP’un, plastik geri dönüşüm izlenebilirliği ve geri dönüştürülmüş içerik için UNE-EN 15343 Standardına göre sertifikalandırılan ilk polietilen (PE) bileşikleri olduğunu duyurdu.

Sertifikasyon, küresel bir şirket olan ve uygunluk değerlendirmesinde İspanyol lider olan AENOR tarafından verilmiştir. Avrupa’da Dow tarafından sunulan üç dereceyi de kapsamaktadır.

REVOLOOP kaliteleri, Dow’un plastik döngü portföyünün bir parçasıdır ve yüksek oranda tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) malzeme içerir. Tek pelet çözümü, dönüştürücülerin, marka sahiplerinin ve sürdürülebilir ambalaj tasarımcılarının ihtiyaçlarını karşılayan daha basit bir PCR süreç entegrasyonu sağlar ve çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.

Kaliteye erişim, tutarlı atık akışları ve atık değer zincirinde artan güvenilirlik sağlayan REVOLOOP PCR açısından zengin reçineler ailesi, plastik atık için kapalı bir döngü sisteminin geliştirilmesine yardımcı olmak için Dow’un sürdürülebilir teklif portföyünü genişletiyor.

P&SP Avrupa Sürdürülebilirlik Direktörü Peter Sandkuehler, “REVOLOOP, döngüsel plastik ekonomisi vizyonumuzu gerçekleştirmeye yönelik somut bir adımı temsil ediyor” dedi. “Bu, Dow’un dünya çapında mekanik geri dönüşüme ve PCR’nin teknolojik olarak zorlu çeşitli uygulamalara dahil edilmesine yönelik çabalarına örnek teşkil ediyor.”

UNE-EN 15343, geri dönüştürülmüş plastiklerin izlenebilirliği için gerekli prosedürleri belirleyen Avrupa Standardıdır ve iki şemayı kapsar: plastik geri dönüşüm sürecinde izlenebilirlik ve karakterizasyon ve plastik geri dönüşüm sürecinde kullanılan minimum tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik içeriği.

Bu sertifika, gelen plastik atıkların kontrolünün, geri dönüştürülmüş malzemenin üretim süreçlerinde izlenebilirliğin ve sertifikalı ürünlerde bulunan tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzeme yüzdesinin, UNE-EN 15343 standardında belirtilen gereksinimlere uygundur.

Bu nedenle AENOR, Dow’un polietilen bileşiklerinin imalatının, kullanım sonrası geri dönüştürülmüş ürünlerin %70’e kadarını içerdiğini ve bunların ya amaçlanan amacını yerine getirdiğini ya da artık tasarlandıkları amaç için kullanılamayacağını doğrulamıştır.

“Bu sertifika, Dow’un gezegenin kaynaklarının kullanımını en aza indiren, plastik dönüşüm zincirine AENOR sertifikası tarafından onaylanan geri dönüştürülmüş içeriğe sahip malzemeleri dahil etme olasılığını sunan ve bir bütün olarak toplum tarafından paylaşılan çevresel değerlere olan bağlılığını gösteren ürünler sunmaya olan bağlılığını göstermektedir. AENOR Ürün Belgelendirme Direktörü Yolanda Villaseñor, “Dow artık polietilen bileşikleri için bu sertifikayı alan ilk şirket” dedi.

Benzer Yazılar