ENGEL Yeni Lineer Robot Modeli

Yazar: plastoday

ENGEL, K 2022 için lineer robot serisini, şirketin şu anda en küçük engerek modeli olan yeni viper 4 ile genişletiyor. Düşük voltajlı sürücü teknolojisinin kullanılması, enerji verimliliğini önemli ölçüde artırır.

Artık sekiz boyutta mevcuttur. 3 ila 120 kg arasındaki nominal yük taşıma kapasiteleri için, ENGEL lineer robotları enjeksiyonlu kalıplama işleminde verilen otomasyon görevine uyarlanabiliyor.

Yeni viper 4, öncelikle küçük kalıplanmış parçaların toplanması ve yerleştirilmesi için kullanılıyor. Döner eksenin aşağısında 3 kilogramlık manipülasyon ağırlıkları ve 2200 kN’ye kadar kapama kuvvetine sahip enjeksiyon kalıplama makinelerinde kullanım için tasarlanmıştır.

Basit parça toplama ve yerleştirme görevlerinde, viper 4, 1 saniyeden daha kısa bir toplama süresi ile 5.5 saniyelik bir kuru döngü süresine ulaşır.

Ayrıca, yeni viper 4 ile ilgili özel olan şey, son derece düşük enerji tüketimidir. Tam vuruşlar ve mümkün olan maksimum dinamikler ile 6 saniyelik standart bir çevrimde enerji tüketimi 200 Wh’dir. Bu, küçük robotun yalnızca eski bir CAD masaüstü çalışma alanıyla aynı miktarda enerji tükettiği anlamına gelir.

Viper 4, bunu yapmak için 48-V sürücü teknolojisine güvenir ve sadece 230-V AC tek fazlı güç kaynağına ihtiyaç duyar.

İlk kez, tüm vakum devreleri standart olarak bir enerji tasarrufu işlevine sahiptir. Vakum, gereksinimleri yansıtmak için bir akış programı tarafından kontrol ediliyor. Uygulamaya bağlı olarak bu, vakum devreleri için gereken enerjiyi %80’e kadar azaltır.

Diğer avantajlar, azaltılmış hava filtresi kirliliği ve çok daha sessiz robot çalışmasıdır. ENGEL burada lineer robotlarda yeni bir trend belirliyor. Gelecekte, tüm ENGEL viper modelleri standart bir özellik olarak enerji tasarruflu vakum teknolojisi ile donatılacaktır.

Viper 4, özellikle kolonsuz enjeksiyon kalıplama makineleriyle birlikte kompakt boyuttadır. Örneğin, ENGEL Victory veya ENGEL e-motion TL enjeksiyon kalıplama makinelerinde yatay parça çıkarma için kısaltılmış Y-stroklu bir viper 4 versiyonu mevcuttur. Daha sonra enjeksiyon kalıplama makinesinin çok aşağısına yerleştirilir ve %30’dan fazla ek ağırlığı kaldırabilir.

Aynı zamanda daha da kısa kuruma döngü süreleri ve daha uzun hizmet ömrü sağlar. Yatay parça çıkarma, vinç pistinin alt kenarlarını çok düşük tutarak dar alanlarda bile verimli otomasyon sağlar.

Daha büyük modeller gibi, yeni viper 4 de iQ hareket kontrolü akıllı yardım sistemine sahiptir ve ENGEL enjeksiyon kalıplama makinesinin CC300 kontrol ünitesine tam olarak entegre edilebiliyor.

Benzer Yazılar