Enjeksiyonla Kalıplanmış PP Ürünlerine Talep Artışı

Yazar: plastoday

Hammaddeden doğrudan bitmiş parçaya kadar enjeksiyon kalıplama, plastik endüstrisindeki en önemli süreçlerden biridir.

Dünyanın önde gelen pazar araştırma enstitülerinden biri olan Ceresana, en son pazar araştırması olan “Plastik Enjeksiyon – Avrupa”yı yayınladı. Rapor, geçen yıl Avrupa’da yaklaşık 12,9 milyon ton plastiğin bu yöntemle işlendiğini gösteriyor.

Ceresana’nın genel müdürü Oliver Kutsch, “3D baskı daha hızlı olabilir ve pahalı kalıplar gerektirmez” diyor. “Ancak enjeksiyon kalıplama, büyük miktarlarda hemen hemen her boyutta veya şekilde plastik ürünleri uygun maliyetli bir şekilde üretmek söz konusu olduğunda hala rakipsizdir.”

Enjeksiyon kalıplama için en yaygın kullanılan polipropilen

Bir plastik granülün eritilmesi ve yüksek basınç altında içi boş bir kalıba enjekte edilmesi en iyi şekilde termoplastikler ve termoplastik elastomerler ile yapılıyor. Bununla birlikte, bu süreçte giderek daha fazla biyoplastik kullanılmaktadır.

Enjeksiyon kalıplama için en önemli plastik türü polipropilendir (PP): Ceresana, polipropilenden yapılan ürünlere yönelik talebin önümüzdeki on yıl içinde yılda ortalama %1,5 oranında artmasını bekliyor. Polietilen-YYPE ise %17 civarındaki pazar payıyla ikinci sırada yer almaktadır.

Mevcut çalışma ayrıca polietilen-LDPE ve LLDPE, poliamid (PA), akrilonitril bütadien stiren (ABS), polistiren (PS), polikarbonat (PC) ve diğer plastik türleri için pazarı analiz ediyor.

Çeşitli uygulama alanlarında büyük farklılıklar vardır. Örneğin, ambalaj sektöründe polipropilen talebin yaklaşık %71’ini oluştururken, inşaat sektöründe yalnızca %16’sını oluşturur.

Hayatın her alanına yönelik seri üretim ürünler

Panolar ve çocuk oyuncakları, tıbbi şırıngalar ve elektrik anahtarları, diş fırçaları ve cam elyaf takviyeli uçak parçaları: Enjeksiyonla kalıplanmış plastik ürünler günlük hayatımızın bir parçasıdır.

Raporda, yaklaşık 4,5 milyon tonluk bir hacme sahip en önemli satış pazarının, bunları öncelikle gıda ürünlerini korumak için kullanan ambalaj endüstrisi olduğu belirtildi.

Yazılar ve etiketler, kalıp içi etiketleme (IML) kullanılarak doğrudan dondurma kaplarına veya diğer plastik parçalara entegre edilebiliyor. Basılı filmler enjeksiyon kalıbına yerleştirilir ve ardından enjekte edilen sıvı plastikle sorunsuz bir şekilde kaynaşır. Cep telefonları ve bilgisayarlar için klavyeler de bu şekilde üretilmektedir.

Bununla birlikte, plastik enjeksiyon kalıplamanın en büyük ikinci uygulama alanı, otomotiv endüstrisine yönelik ürünlerdir. Ceresana, bu sektördeki Avrupa çapındaki talebin 2031 yılına kadar yılda %2,1 oranında artmasını bekliyor.

Benzer Yazılar