Fanuc, Güneş Panelleriyle Güç Sağlıyor

Yazar: plastoday

Fiyatların hızla arttığı bu dönemde, kalıpçıların enerji maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olmak için yeni makinelere yatırımın gerekli olacağı bir sır değil. Ama şimdi bir firma sadece güneşin gücünü kullanarak bir makineyi çalıştırmayı bile başarıyor. Fanuc Roboshot enjeksiyon kalıplama makinesine yaptığı yatırımın ardından, çevreye duyarlı plastik ürünler üreticisi Bloom-in-Box, karbon nötr olma yolunda ilerlediğini söylüyor. Servo teknolojisi ve “akıllı güç rejenerasyonu” yetenekleri sayesinde Bloom-in-Box’ın Burscough tesisinde kurulan Roboshot S150iA, saatte 3kW kullanır ve yalnızca yenilenebilir güneş enerjisi ile çalıştırılmasına izin verir.

“Bloom-in-Box’taki hedefimiz, önümüzdeki 12-18 ay içinde karbon nötr hale gelmek. Güç tüketimini ve emisyonları azaltmak için son 20 yıldır tamamen elektrikli makinelerle çalışıyoruz. Güneş enerjisi kurulumları ve yeni Fanuc Roboshot’ımız bunu başarmanın sonraki adımlarıydı. Bu son yatırımlar sayesinde, bir işletme olarak mevcut karbon emisyonlarımızın yılda 10 tondan az CO2 olduğu tahmin ediliyor ve nihai hedefimiz net sıfıra ulaşmak” dedi Robotik Mühendisi Tom Reardon.

Yeniden doğmuş plastikler

Bloom-in-Box, geri dönüştürülmüş malzemelerden geri dönüştürülebilir ürünler tasarlamaya ve kalıplamaya odaklanan üçüncü nesil, aile tarafından işletilen bir plastik enjeksiyon kalıplama işletmesidir. 2018’de Bloom-in-Box, Bloomie çiçekçilik kutusuyla Yılın En İyi Geri Dönüştürülmüş Plastik Ürünü finalinde yer aldı. Bloomie %99 geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiştir ve %100 geri dönüştürülebilir. Yanlış kalıplanan kutular doğranır, öğütücüden geçirilir ve güvenlik çivileri haline getirilir. İşletmenin yaptığı diğer ürünler arasında çamaşır mandalları, kepçeler ve ölçüler yer almaktadır.

Bloom-in-Box, 20 yılı aşkın bir süredir enjeksiyon kalıplama ile uğraşmaktadır ve hidrolik muadillerine göre %80’e kadar daha az enerji kullanmaları temelinde her zaman elektrikli kalıplama makinelerinin bir savunucusu olmuştur. Önemli bir büyüme, şirket geçen yıl maksimum üretim kapasitesine ulaştığı anlamına geldiğinde, kapasiteyi %25-40 oranında artıracak yeni bir elektrikli makineye yatırım yapma kararı aldı.

Bloom-in-Box direktörü David Reardon, “Eski makinelerimiz daha yavaştı, üretimde darboğazlara neden oluyordu ve biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerle çalışmak için gereken hassas sıcaklık kontrolünden yoksundu” dedi.

Karbon nötr emelleri

Aynı zamanda şirket, karbon ayak izinin bir değerlendirmesiyle başlayarak karbon nötr olmak için bir yol haritasına girişmişti. Bu, elektriğin toplam karbon emisyonlarının %95’ini oluşturduğunu ortaya çıkardı. Bu durumu ele almak için Kasım 2021’de Bloom-in-Box, doğrudan fabrikayı besleyen 40kWp’lik bir güneş enerjisi sistemi kurdu. Gündüz saatlerinde bu, saatte ortalama 10 kW üretir ve yaz aylarında daha da fazla elektrik enerjisi üretme potansiyeline sahiptir.

Bu nedenle, hangi enjeksiyon kalıplama makinesine yatırım yapacağına karar vermeye geldiğinde, Bloom-in-Box, bu makinenin karbon emisyonu azaltma hedeflerini desteklemek ve yalnızca yeni güneş panellerinden güç almak için satın almasını istedi.

Bu arama, Bloom-in-Box’ı Fanuc’un Roboshot serisine yönlendirdi. Fanuc, Roboshot’ının diğer tamamen elektrikli makinelerden %10-15 daha az enerji tükettiğini söylüyor.

Firma, bunun, Fanuc’un tescilli servo teknolojisi ve akıllı enerji geri kazanımının bir kombinasyonuna atfedildiğini söylüyor.

“Tüm rakiplerimiz servo sürücülerini üçüncü taraf bir üreticiden satın alırken, biz kendimizinkini yapıyoruz, yani fiziksel olarak mümkün olduğu kadar enerji açısından verimliler. Bu ayrıca, her makinenin hedef performansı için mükemmel uyum sağlayan servo sürücüleri belirlememizi ve motora tam olarak ihtiyaç duyduğu miktarda güç vermelerini sağlamamızı sağlıyor” dedi Roboshot İngiltere ve İrlanda satış müdürü David Raine.

Ayrıca, Roboshot’ın güç rejenerasyon özelliği, akıllı enerji geri kazanımı sağlar: bir eksen yavaşladığında, enerji güç kaynağına dönerek toplam tasarrufa katkıda bulunur.

“Ekipman yavaşlamaya başladığında ve motorun artık bir işlemi yürütmesi gerekmediğinde, otomatik olarak bir jeneratör olmaya geçerek, sistem üzerinden üretilen elektriği makinede ihtiyaç duyulan başka bir yere geri besler” dedi Reine.

Bloom-in-Box’ta çalışan 150T kıskaç kuvveti Roboshot S150iA, altı saniyelik bir döngü için saatte 2,9-3kW ile çalışır (çevrim ne kadar uzun olursa, o kadar az enerji tüketilir), enerji tüketimini önceki nesil elektrikli makinelere kıyasla %20 oranında azaltır.

David Reardon, “Bu, hem CO2 emisyonları hem de enerji faturaları açısından büyük bir tasarrufu temsil ediyor” dedi.

Benzer Yazılar