Geri Dönüştürülmüş Plastiklerden, Audi Emniyet Kemer Tokası

Yazar: plastoday

Audi, Q8 e-tron modellerinde emniyet kemeri tokaları için en yeni plastik kapakları piyasaya sürdü. Muhafazalar, kısmen kimyasal geri dönüşüm süreci kullanılarak karışık otomobil plastik atıklarından üretiliyor.

Şirket ilk kez bu şekilde yapılmış güvenlik bileşenlerini kuruyor. PlasticLoop projesiyle bağlantılı olarak, bir pilot projeden elde edilen bulgulara dayanarak plastik üreticisi LyondellBasell ile yenilikçi bir süreç oluşturdu.

Detay olarak, tamir edilemeyen plastik aksamlar önce müşteri araçlarından sıyrılıyor. Metal klips gibi yabancı maddelerden arındırılıyor. Daha küçük parçalara ayrılarak kimyasal geri dönüşümle piroliz yağına işleniyor.

Bu yağ daha sonra yeni plastiklerin üretimi için bir hammadde olarak kullanılır ve kütle dengesi yaklaşımından yararlanılır. Elde edilen plastik granüller, Q8 e-tron emniyet kemeri toka kılıflarının üretiminde kullanılmaktadır.

Bu süreçte, otomotiv üreticisi, diğer proje katılımcıları ile birlikte, genellikle sadece enerji geri kazanımı için uygun olan bir malzeme akışını geri kazanmayı başardı.

Bu işlem, Audi’nin fosil ham maddeleri daha uzun süre kullanmasına ve buna göre Q8 e-tron için ek birincil malzeme satın alımını azaltmasına olanak tanıyacak. Piroliz yağından üretilen malzemeler, yeni üretilen ürünlerle aynı yüksek standarttadır ve aynı teknik özellikleri sunar.

Üretici, Audi e-tron ile 2018 yılında elektromobilite çağına girdi. Audi’ye göre model, o zamandan beri, elektrikli lüks sınıf SUV segmentinde standartları belirliyor.

Optimize edilmiş sürüş konsepti, iyileştirilmiş aerodinamik, daha yüksek şarj performansı ve akü kapasitesi ve SUV versiyonunda (WLTP’ye göre) 582 kilometreye ve Sportback versiyonunda (WLTP’ye göre) 600 kilometreye kadar artırılmış menzile sahiptir.

Audi’nin elektrikli portföyü şimdi sekiz modelden oluşuyor. 2026 yılına kadar 20’den fazla olacak. Bu noktada, küresel pazarda yalnızca tamamen elektrikli modeller piyasaya sürecek.

Benzer Yazılar