Geri Dönüştürülmüş Plastikten Tıbbi Cihaz Ambalajı

Yazar: plastoday

Eastman, bir Johnson & Johnson şirketi olan Ethicon ile steril bariyerli tıbbi cihaz ambalajı için Eastman Renew malzemeleri tedarik etmek üzere bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Eastar Renew 6763, hammadde olarak plastik atıkları kullanan, ancak Eastman’ın 6763 kopolyesterinin normal versiyonundan ayırt edilemeyen özelliklere sahip bir reçine üreten Eastman’ın moleküler geri dönüşüm teknolojisiyle yapılmış bir kopolyesterdir.

İşbirliğinin amacı, üretilen toplam ambalajın %25’ine eşdeğer atık depolama alanlarından gelen atıkları yönlendirmektir. Gelecekteki hedef ise bu oranı 2023 yılına kadar %50’ye çıkarmak.

Mekanik olarak geri dönüştürülmüş plastikler, saflık ve berraklık gereklilikleri nedeniyle tıbbi uygulamalarda kullanılmamaktadır. Moleküler veya kimyasal geri dönüşüm, fosil yakıtlarla oluşturulan reçineyle neredeyse aynı olan bir plastik hammadde sağlayarak markaların bu sorunu aşmasını sağlar.

Bir şirket sözcüsüne göre Eastman’ın iş modeli, geri dönüşüm süreci için hem tüketim sonrası hem de sanayi sonrası plastik atıkların kullanılmasını içeriyor. Eylül ayında Eastman, Interzero ile yılda 20.000 tona kadar PET ev ambalaj atığı alımı için bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Eastman’ın Fransa, Normandiya’daki moleküler geri dönüşüm tesisinin 2025 yılına kadar faaliyete geçmesi ve 160.000 ton/yıl kapasiteye sahip olması planlanıyor.

Benzer Yazılar