Honeywell “Devrimci” Plastik Geri Dönüşüm Teknolojisini Başlattı

Yazar: plastoday
honeywell Geri dönüşüm Sacyr

Honeywell bugün, geri dönüştürülebilen plastik türlerini genişleterek döngüsel ekonomiyi ilerletecek “devrimci süreç” dediği şeyin ticarileştirilmesini duyurdu. Daha küçük karbon ayak izine sahip geri dönüştürülmüş plastikler yapmak için hammadde üretmek için geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanacak.

Honeywell, UpCycle Proses Teknolojisinin, atık plastiği daha sonra yeni plastikler oluşturmak için kullanılan Honeywell Geri Dönüştürülmüş Polimer Hammaddesine dönüştürmek için endüstri lideri moleküler dönüşüm, piroliz ve kirletici madde yönetimi teknolojisini kullandığını söyledi. UpCycle teknolojisinin, geri dönüştürülebilen plastik türlerini, renkli, esnek, çok katmanlı ambalaj ve polistiren dahil, aksi takdirde geri dönüştürülmeyecek atık plastiği içerecek şekilde genişlettiği bildiriliyor. Honeywell, toplama ve ayırmadaki iyileştirmelerin yanı sıra diğer kimyasal ve mekanik geri dönüşüm süreçleriyle birlikte kullanıldığında, UpCycle Proses Teknolojisinin geri dönüştürülebilen küresel plastik atık miktarını %90’a çıkarma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

AMI International tarafından Eylül 2020’de yayınlanan bir araştırmaya göre, gelişmiş geri dönüşüm teknolojileri 2030 yılına kadar yılda 5 milyon ila 15 milyon ton ek plastik atığı işleyebilir.

Honeywell tarafından hesaplanan bir yaşam döngüsü analizine göre, UpCycle Proses Teknolojisi aracılığıyla üretilen geri dönüştürülmüş plastikler, fosil yemlerden aynı miktarda işlenmemiş plastiğin üretimine kıyasla CO2 eşdeğeri (CO2e) emisyonlarında %57 azalma sağlayabilir. İşlem ayrıca, yakma ve depolama gibi geleneksel atık plastik işleme yöntemlerine kıyasla CO2e emisyonlarını %77 oranında azaltıyor.

Dünya çapında 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren küresel bir mühendislik ve hizmet şirketi olan İspanya’nın Sacyr şirketi, Honeywell’in tescilli teknolojisini ilk uygulayan şirket olacak. Honeywell ve Sacyr, iki şirketin İspanya, Endülüs’te yılda 30.000 metrik ton karışık atık plastiği Honeywell Geri Dönüştürülmüş Polimer Hammaddesine dönüştürme kapasitesine sahip bir tesise ortaklaşa sahip olacağı ve işleteceği bir ortak girişim oluşturacak. Üretimin 2023’te başlaması bekleniyor.

Haber bülteninde, Sacyr gibi atık yönetimi deneyimine sahip şirketlerle ortaklık, Honeywell’in geri dönüşüm teknolojisini yerinde toplama kaynağına getirerek plastik tedarik zincirindeki döngüyü kapatmasına yardımcı olduğunu söyledi. Geri dönüşüm tesisleri, ölçek ekonomisi ile yerel olarak üretilen atık plastik miktarı arasında doğru dengeyi sağlayan, basit dağıtım ve kurulum sağlayan modüler bir tasarıma sahiptir.

Benzer Yazılar

Yorum Yap