Honeywell, Türkiye’deki Geri Dönüşüm Tesisini Güçlendiriyor

Yazar: plastoday

Honeywell 26 Eylül’de Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisini, Biotrend Enerji‘nin Türkiye’deki planlanmış plastik geri dönüşüm fabrikasında uygulayacağını duyurdu. Tesis, karışık atık plastikleri geri dönüştürülmüş polimer hammaddesine (RPF) dönüştürerek plastikler için döngüsel bir ekonominin gelişmesini sağlayacak. Tamamlandığında, Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisini kullanan Türkiye’deki ilk ticarileştirilmiş atık plastik geri dönüşüm tesisi olacak.

Gelişmiş geri dönüşüm tesisinin, Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisini kullanarak yıllık 30.000 metrik ton karışık atık plastiği Honeywell Geri Dönüştürülmüş Polimer Hammaddesine dönüştürmesi planlanıyor. Honeywell UOP, tesisin kullanım ömrü boyunca devreye alma ve teknik destek hizmetleri de dahil olmak üzere ilgili mühendislik ve teknik hizmetleri sağlayacaktır.

Bu proje, Honeywell ve Biotrend Enerji arasında Türkiye’de gelişmiş plastik geri dönüşümü konusunda işbirliğini başlatıyor ve gelecekte birden fazla ek atık plastik geri dönüşüm tesisi üzerinde işbirliği yapmayı planlıyor.

Biotrend Enerji CEO’su Osman Nuri Vardı, “Biotrend Enerji, sürdürülebilir döngüsel ekonomiye yatırım yapan Türkiye’de atık yönetimi sektöründe lider bir oyuncu. Honeywell ile bu alanda sektöre öncülük edeceğimize inancım tam” diyor. “Biotrend Energy’nin Honeywell teknolojisiyle desteklenen atık yönetimi deneyimi, sürdürülebilirlik çabalarına katkıda bulunacaktır.”

Şu anda Biotrend, mekanik olarak geri dönüştürülmüş malzemelerin yalnızca düşük bir yüzdesini geri kazanabilmektedir. Plastik üretiminde kullanılan kontaminasyon, renk ve katkı maddelerinden kaynaklanan proses kısıtlamaları nedeniyle mekanik olarak geri dönüştürülemeyen bazı plastik atık türleri bulunmaktadır.

Gelişmiş geri dönüşüm, özellikle Honeywell UpCycle Proses Teknolojisine göre kimyasal geri dönüşüm, daha geniş bir atık plastik yelpazesini işleyebilir ve Biotrend’in dairesel malzemelerin geri kazanım hacimlerini artırma çabalarını destekler.

Honeywell Sürdürülebilir Teknoloji Çözümleri Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Barry Glickman, “Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisi, Biotrend Enerji’nin Türkiye’deki plastik atık sorununun üstesinden gelmesine yardımcı olacak” diyor. “Türkiye, yeni plastik üretimi için fosil hammaddelerinin bir kısmını yerinden etme potansiyeli sunan geri dönüştürülebilen plastik çeşitlerini artırabilecek.”

Kurulum, Honeywell’in, ABD, İspanya ve Çin’de bildirilen son duyurularına dayanarak UpCycle Process Technology ayak izini genişletiyor.

Türkiye’de entegre atık yönetimi sektörünün öncülerinden biri olan Biotrend Enerji, Türkiye’deki 18 tesiste yılda 4.500.000 ton atık işliyor. Biotrend Enerji’nin faaliyetleri arasında atık transferi, geri dönüşüm, düzenli depolama, atıktan enerjiye ve organik gübre (kompost) ve ATY üretimi yer alır.

Honeywell’in UpCycle Proses Teknolojisi, geri dönüştürülebilen plastik türlerini, renkli, esnek, çok katmanlı ambalajlar ve polistiren dahil, aksi takdirde geri dönüştürülmeyecek atık plastiği içerecek şekilde genişletiyor.

Benzer Yazılar