İlk Geri Dönüştürülmüş Lego Tuğla Prototipi İnşa Edildi

Yazar: plastoday 92 views0

Lego Geri Dönüşüm PET

Geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış bir prototip Lego tuğlası bugün The Lego Group tarafından tanıtıldı. Bu, markanın  ürünlerini sürdürülebilir malzemelerden yapma yolculuğundaki son adımdır.

Atılan şişelerden PET plastik kullanan yeni prototip, şirketin katı kalite ve güvenlik gereksinimlerini karşılamak için geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış ilk tuğladır.

150’den fazla kişiden oluşan bir ekip, Lego ürünleri için sürdürülebilir çözümler bulmak için çalışıyor. Son üç yılda, malzeme bilimcileri ve mühendisleri 250’den fazla PET malzeme varyasyonunu ve yüzlerce başka plastik formülasyonu test etti. Sonuç, kalite, güvenlik ve oyun gereksinimlerinin birçoğunu karşılayan bir prototiptir.

Lego Grup’ta Çevresel Sorumluluktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Brooks, “Bu buluş için çok heyecanlıyız. Sürdürülebilirlik yolculuğumuzdaki en büyük zorluk, mevcut tuğlalarımız kadar dayanıklı, güçlü ve yüksek kaliteli ve son 60 yılda yapılan Lego unsurlarına uyan yeni malzemeleri yeniden düşünmek ve yenilemektir. Bu prototiple, kaydettiğimiz ilerlemeyi sergileyebiliyoruz.”

Geri dönüştürülmüş bir malzemeden yapılmış tuğlaların Lego ürün kutularında görünmesi biraz zaman alacak. Ekip, PET formülasyonunu test etmeye ve geliştirmeye devam edecek. Ardından pilot üretim aşamasına geçip geçmemeyi değerlendirecek. Testin bir sonraki aşamasının en az bir yıl sürmesi bekleniyor.

Brooks, “Çocukların çevreyi önemsediğini biliyoruz ve ürünlerimizi daha sürdürülebilir hale getirmemizi istiyoruz” diyor. “Geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış tuğlalarla oynayabilmeleri biraz zaman alacak olsa da, çocuklara bunun üzerinde çalıştığımızı bildirmek ve onları yolculuğa bizimle birlikte götürmek istiyoruz. Deneme ve başarısızlık, öğrenme ve yeniliğin önemli parçalarıdır. Nasıl çocuklar evde tuğlalarımızla inşa ediyor, yıkıyor ve yeniden yapıyorsa, biz de aynısını laboratuvarımızda yapıyoruz.”

1 litrelik bir şişe kaç Lego tuğlası verir?

Prototip, kaliteyi sağlamak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) onaylı süreçleri kullanan ABD’deki tedarikçilerden temin edilen geri dönüştürülmüş PET’ten yapılmıştır. Ortalama olarak, bir litrelik plastik PET şişe, on adet 2 x 4 Lego tuğlası için yeterli hammadde sağlar.

Patent bekleyen malzeme formülasyonu, PET’in Lego tuğlaları için yeterince güçlü olmasını sağlamak için dayanıklılığını artırır. Yenilikçi süreç, geri dönüştürülmüş PET’i güçlendirici katkı maddeleriyle birleştirmek için ısmarlama bir birleştirme teknolojisi kullanır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>