Ineos, BP Aromatik ve Asetil İşleri Satınalmasını Tamamladı

Yazar: plastoday 264 views0

Ineos BP Asetil Aromatik

Ineos , BP‘nin küresel Aromatik ve Asetil işlerini 5 milyar dolara satın alma işlemini tamamladı. Anlaşma ilk olarak Haziran 2020’nin sonunda açıklanmıştı.

Dünyanın önde gelen petrokimya şirketlerinden biri olan Ineos, bu satın almanın hem portföyünü hem de coğrafi erişimini genişleteceğini söyledi. İşletmeler Ineos Acetyls ve Ineos Aromatics olarak bilinecek.

Aromatics, altı bölgeli PTA (saflaştırılmış tereftalik asit) ve PX (paraksilen) teknolojisinde dünya lideridir. Polyester elyaf, film ve PET ambalajları içeren küresel polyester sektörüne tedarik etmektedir.

Acetyls, dokuz bölgeden asetik asit ve bir dizi türevini üretir ve gıda, ilaç, boya, yapıştırıcı ve paketleme gibi bir dizi alt endüstriye tedarik sağlar.

Ineos’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sir Jim Ratcliffe, “Satın alma işlemini tamamlayabildiğimiz için çok mutluyum. Bunun “mevcut petrokimya işimizin mantıklı bir gelişimi, asetillere olan ilgimizin artırması ve bir dünya eklenmesi” olduğunu” ekledi.

İşlemi Haziran ayında açıklayan BP, bilançosunu daha da güçlendireceğini ve planlanandan bir yıl önce kararlaştırılan elden çıkarma hedefine ulaşacağını söyledi. O sırada BP CEO’su Bernard Looney, “Daha odaklı, daha entegre bir BP oluşturmak için çalışırken, gelecekteki yönümüzle daha uyumlu başka fırsatlarımız da var” demişti. “Bugünkü anlaşma, enerji geçişi boyunca rekabet edebilecek ve başarılı olabilecek bir BP oluşturmanın bir başka kasıtlı adımı.” diye de eklemişti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>