K2022 Ekstrüzyon Haberleri

Yazar: plastoday

Battenfeld-Cincinnati, K 2022’ye yenilikçi su yönetimi çözümleri getirecek

Düsseldorf’taki bu yılki K2022 ticaret fuarında, ekstrüzyon uzmanı Battenfeld-Cincinnati‘nin standı, fuarın ana temalarının ana başlıklarını yansıtacak: döngüsel ekonomi, dijitalleşme ve iklim koruma.

Şirket, bu alanda damla sulamadan su yönetim sistemlerine kadar bir dizi yeni ürünü tanıtacak.

“Bizim için iklim koruması doğrudan su yönetimiyle bağlantılı ve tarım, kullanılan sulama sistemleri nedeniyle yoğun bir su kullanıcısı. Bu sistemlerin birçoğu lagünlere bağlı tıkanma ve tespit edilmesi zor damlatıcı ve su çıkış konumları gibi sorunlara neden oluyor” dedi CEO Gerold Schley.

Şirket, standa gelen ziyaretçilerin şirketin Bad Oeynhausen’deki teknik laboratuvarındaki yeni test hattının video sunumunda göreceği yeni ve basit bir hibrit damlatıcı geliştirdi. Battenfeld-Cincinnati ve bir ortak şirket tarafından geliştirilen damlatıcılar, boru kalıbından enjekte edilir ve henüz sıcakken doğrudan boruya kaynak yapılır. Damlatıcının basit ve dahiyane tasarımı, suyun eşit ve sürekli dağılımını sağlar. Su çıkışları için delikler açmak yerine bunlar kesilir ve delme hataları ortadan kaldırılır. Damlatıcı tasarımı ve yüksek hızlı su akışı tıkanma olmamasını sağlar.

Diğer uçta, şirket aynı zamanda 2.700 mm çapa kadar geniş çaplı su borularının üretimi için yeni hattını da sunuyor. Alt ünitenin yeni 4 m uzunluğundaki bölümleri, önceki büyük boyutlu ekipman ve ilgili taşıma sorunlarına bir alternatif sunuyor. Marka ilk kez sadece 4 m uzunluğundaki segmentlerde vakum tankları ve sprey banyoları sunuyor. Bu bireysel agregalar kolayca taşınabilir ve üretim sahasında montajı kolaydır.

Sürdürülebilirlik aynı zamanda sentetik zemin kaplama uygulamasına ilişkin odak noktasıdır. Eskiden bu ürün için kullanılan ana malzeme PVC iken, günümüzde PP giderek daha fazla tercih edilmektedir. Çok katmanlı ürün ayrıca yüksek oranda doldurulmuş geri dönüşümden oluşan bir çekirdek katmana sahip olabilir. Döşeme üreticisi Classen kısa süre önce bu uygulama için Battenfeld-Cincinnati Multi-Touch rulo yığınına sahip bir ekstrüzyon hattı satın aldı. Eriyik film, levha yeniden kalibrasyon için birkaç rulodan daha geçmeden önce ön kalibrasyonun yapıldığı 2,6 m genişliğindeki Multi-Touch rulo yığınına beslenir. Bu şekilde, levhanın yüzeyi, mükemmel boyutsal kararlılık ve mükemmel görsel niteliklerin sonucu olarak, kayda değer bir süre boyunca rulo yüzeyleri ile sürekli temas halindedir. Çekme işlemini bir kesici takip eder. Tüm hat, müşterinin PDA sistemine entegre edilmiş Bctouch UX tarafından kontrol edilir.

Döngüsel ekonomi alanında, battenfeld-cincinnati, atıktan yağa uygulamalar için yüksek hızlı ekstrüderler gösterecek. Granül, ekstrüder tarafından eritilir ve vakum bölgeleri aracılığıyla gazı giderilir. Bu şekilde, uçucu yabancı maddeler ayrı ayrı çıkarılır ve pompalanır. Battenfeld-Cincinnati bu uygulama için özel olarak yeni bir işleme birimi ve vida geometrisi geliştirdi.

Ayrıca şirketin geri dönüşüm çözümleri de K2022’de sergilenecek. Yeni veya geri dönüştürülmüş malzemelerden PET levhalar üretmek için kullanılan STARekstrüderleri, bu alanda uzun zamandır en çok satan olmuştur. Artan geri dönüştürülmüş malzeme talebine yanıt olarak, bunlara, diğerlerinin yanı sıra geri dönüştürülmüş PVC pencere çerçevelerinin işlenmesi için bu uygulama için 2 yeni makine eklenecek: geleneksel olarak tasarlanmış çift vidalı AglomEX ve ters yönde dönen AglomEX EMS. Namlunun bir elektrik motoru tarafından uzunlamasına hareketi sayesinde, kesme boşluğu kademesiz olarak ayarlanabilir.

Buna ek olarak, “Battenfeld-Cincinnati, tüm ekstrüder modellerinde yeni, tek tip bir tasarım sunacak” diye belirtiyor Schley.

“Şirket, borulardan, tüplerden, profillerden, levhalardan filmlere ve levhalara kadar neredeyse her tür yarı bitmiş ekstrüde ürünün üretimi için ekipman sunuyor. Hepsi tek bir kaynakta üretildiğinden, teknik olarak herhangi bir arayüz sorunu olmadan birlikte çalışmak üzere mükemmel bir şekilde donatılmıştır ve sezgisel Bctouch UX kontrol sistemine entegre edilmiştir” diye açıkladı. Yeni tasarım, kolay temizleme özellikleri de dahil olmak üzere daha iyi erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı ile daha fazla işlevsellik ve her bir ayrı bileşenin daha fazla optimizasyonu yoluyla önemli ölçüde daha düşük enerji tüketimi sunar. “Artık, yeni tasarımla birlikte, BC ailesinin bir parçası olarak görsel olarak hemen tanınabilecekler.”

Erema, K2022’de 7 yeni geri dönüşüm sistemini tanıtıyor

Bu yılki K fuarında, birlikte Erema Grubu oluşturan şirketler Erema, Pure Loop, Umac, 3s, Keycycle ve Plasmac, ilk kez bir Grup ticaret fuarı standında teknolojik yeniliklerini, hizmetlerini ve desteklerini bir arada sunacaklar. CEO Manfred Hackl, Haziran ayında bir K2022 öncesi basın etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Toplam 11 yeni teknoloji gösterilecek” dedi.

Ekstrüzyon açısından Grup, kimyasal geri dönüşüm sürecinin bir parçası olarak mekanik malzeme işleme için özel olarak geliştirilen ilk çözümünü, Chemerema adlı yeni bir seriyi piyasaya sürüyor. Hackl, “Bu, kimyasal geri dönüşüm faaliyetlerine açık bir şekilde bağlılığımızı gösteriyor” dedi. “Bize düşen kısım girdi hazırlığıdır.”

Mekanik prosesler genellikle kimyasal geri dönüşüm proses zincirinin başlangıcında yer alır ve güvenilir, sürekli ve enerji açısından verimli bir besleme materyali akışı sağlamanın bir yolu olarak girdi akışlarını hazırlamaya hizmet eder. Chemerema, kimyasal geri dönüşümün özel gereksinimlerine uyarlanabilen ekstrüzyon tabanlı bir teknoloji sunar.

Reifenhäuser Group: “Zorlukları şansa çevirmenin zamanı geldi”

Reifenhäuser Grubu, K 2022’de varlığını dört standa yayıyor: üçü kendine ait ve biri de Döngüsel Ekonomi Forumu’nda R-Cycle girişiminin kurucu ortağı olarak. R-Cycle, sürdürülebilir plastik ambalaj için açık ve küresel olarak uygulanabilir bir izleme standardı geliştirmeye yönelik şirketler arası bir girişimdir. Plastik ambalajın üretimi sırasında geri dönüşümle ilgili tüm veriler otomatik olarak kaydedilir – dijital ürün pasaportu oluşturulur – ara ve son ürünlerde dijital filigran veya QR kodları gibi uygun işaretlerle erişilebilir hale getirilir. Bu, atık ayırma tesislerinin ambalajı doğru bir şekilde tanımlamasını ve bunu geri dönüştürülebilir fraksiyonlara ayırmasını sağlar. R-Cycle artık çalışır durumda ve bir dizi pilot projede başarıyla test edildi.

Diğerlerinin yanı sıra, şirketin sergileyeceği ilginç bir gelişme de, Reifenhäuser Cast Sheet Coating tarafından geliştirilen ve PET geri dönüşümün herhangi bir ön işlem olmadan doğrudan gıdaya uygun filme işlenmesine olanak tanıyan özellikle verimli bir üretim sürecidir. Böylece işlemciler, ek bir hat bileşenine yapılan yatırımdan tasarruf sağlar ve özellikle artan enerji fiyatları zamanlarında önemli tasarruflara yol açan ek enerji ve bakım maliyetlerinden kaçınır.

Birlikte dönen çift vidalı ekstrüder ve özel olarak geliştirilmiş yüksek performanslı bir vakum sistemi kullanan süreç, hem ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) hem de Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) kriterlerini karşılayarak kapıyı açıyor. Özel olarak geliştirilmiş ExtrusionOS Üretim Uyumluluğu yazılım paketi, üretim süreçlerinin ve EFSA ile ilgili eşiklere uyumun veri tabanlı ve gerçek zamanlı olarak izlenmesine ve güvenli bir şekilde belgelenmesine yardımcı olur. ExtrusionOS aracılığıyla üretim verileri, örneğin açık R-Cycle standardı aracılığıyla Dijital Ürün Pasaportuna da aktarılabilir.

ExtrusionOS Üretim Uyumluluğu, Reifenhäuser’in ExtrusionOS Core & c.Hub Middleware’ini temel alır ve ayrıca mevcut hatlara uyarlanabilir. Reifenhäuser Group’un yeni dijital ekosistemi olan c.Hub, yerel olarak dağıtılabilen ve kullanıcının tam veri egemenliği altında kalan ve farklı BT sistemleri, uygulamaları, ekstrüzyon arasında güvenli veri alışverişini sağlayan yerinde bir çözümdür. Buna hem Reifenhäuser hem de üçüncü taraf satıcılar tarafından geliştirilen sistemler dahildir. Web tabanlı ExtrusionOS kullanıcı arayüzü, bu verilerin izlenmesine, yönetilmesine, depolanmasına ve analiz edilmesine yardımcı olan kullanıcı dostu uygulamalar ve panolar sağlar. Tüm kullanıcılar, bulundukları her yerden tüm verilere erişebilir.

Artan geri dönüşüm kullanımının zorlu bir yönü, vida ve kovanlardaki aşınma ve yıpranmadır. Reifenhäuser Reiloy, tescilli, demir ve nikel bazlı alaşımlardan yapılmış ve daha uzun hizmet ömrü için proses için optimize edilmiş yüzeylere sahip aşınmaya karşı son derece dayanıklı vida ve kovanlarını sergileyecek. Şirket, burada belirleyici faktörün alaşımların bileşimi olduğunu, çünkü aşınma korumasının yalnızca tabakanın sertliğine bağlı olmadığını söyledi.

Çeşitli Reifenhäuser stantlarında, diğerlerinin yanı sıra, şişirilmiş film üreticilerinin geri dönüşümü işlerken nasıl daha istikrarlı bir üretim gerçekleştirebileceklerini ve EVO FFS şişirilmiş film hattı için yeni, yüksek performanslı soğutma sistemini nasıl başarabileceklerini gösteren sergiler de olacak. Bernd Reifenhäuser’in dediği gibi: “Zorlukları şansa çevirmenin zamanı geldi.”

Addex’ ‘Kısa Yığın’ teknolojisi bir ‘büyük yükseltme’

ABD merkezli Addex, yaklaşan K 2022 fuarında ‘Kısa Yığın’ı tanıtıyor ve şirket tarafından ilk kez K 2016’da tanıtılan Yoğun Soğutma sistemine yapılan büyük bir yükseltme olarak tanımlanıyor. Geleneksel çift akışlı hava halkalarına göre %10-15 oranında daha iyi bir çıktı sunan şirketin ‘Down-on-the-Die’ versiyonuna göre çıktıda %25’lik bir artış bulunuyor.

Addex, tüm hava halkalarında ortak olan geleneksel tek, yüksek hızlı “ana dudak” hava akışına ek yüksek hızlı hava akışları ekledi. Her yeni yüksek hızlı hava akımı, doğal olarak, yoğun soğutma sağlayan ve balonu yerinde tutan sağlam bir stabilizasyon “kilit noktası” sağlar. Diğer bir yeni tasarım öğesi, hava halkasını kalıbın üst yüzeyine sızdırmaz hale getirerek, pozitif stabilizasyona ve yüksek yoğunluklu soğutmanın proseste daha erken, yani kalıp dudağının hemen üstünde başlamasına olanak tanır.

Yeni Kısa Yığın konfigürasyonunda, kabarcık, kalıbı ve hava halkası arasında bulunan ve kabarcığı büyük boyutlu bir hava halkasına çeken dairesel bir muhafaza içinden çekilir ve bu da çıktıyı daha da artırır. Diğer yükseltilmiş sistemlerden farklı olarak, Kısa Yığın bunu doğal olarak yapar, böylece geleneksel IBC donanımıyla veya onsuz çalıştırılabilir.

Kısa Yığın, 2017’de piyasaya sürülen orijinal Down-on-the-Die versiyonuna (ek bir kilit noktası olan) iki yüksek hızlı hava akışı ekleyen ek bir Yoğun Soğutma elemanı içerir. Toplam üç kilitleme noktası sağlar. Artan stabilite nedeniyle önemli ölçüde daha yüksek çıktı oranları, bu da daha önce olduğundan çok daha düşük eriyik mukavemetli malzemelerin işlenmesine izin verir. Malzeme değişikliklerinde bile varsa daha az ayarlamaya ihtiyaç vardır.

“Kısa Yığın yüksekliği ayarlanabilir olmadığından ve üç stabilizasyon noktası daha eklediğinden, çalıştırmak için yüksek eğitimli bir operatör gerektirmez” diyr ekledi şirket.

Benzer Yazılar