Karbondan Yapılan Sürdürülebilir Plastikler

Yazar: plastoday

Finlandiya şirketi VTT tarafından koordine edilen bir araştırma projesi, farklı plastik ürün türlerinin imalatında orman endüstrisinden ve atık yakmadan karbondioksitin tutulmasını ve kullanılmasını inceliyor. Eşzamanlı olarak, diğer endüstri alanlarında da karbondioksit emisyonlarının ticari kullanımını sağlamak için proses konseptleri geliştirilecektir.

Şirket, endüstriyel karbondioksit emisyonlarından kaynaklanan karbonun plastik ve kimya endüstrilerinin ürünlerinde bağlanabileceğine inanıyor.

Ağustos 2022’de başlatılan Forest CUMP projesi, orman endüstrisinin karbondioksit emisyonları ve atık yakma konularına odaklanarak bu çalışmalarını sürdürüyor. Amaçlanan son ürünler poliolefinler – polietilen ve polipropen olacaktır.

Forest CUMP projesi, teknolojinin endüstriyel üretim düzeyine ölçeklenmesini sağlayacak bir işleme konsepti geliştirmeyi amaçlamaktadır. Sürecin ticarileştirilmesindeki ara hedef, 2024 yılında seçilen bir endüstriyel ortamda küçük bir test tesisi kurmaktır.

VTT Araştırma Profesörü Juha Lehtonen şunları söyledi: “Kurumsal ortaklarla birlikte çözümler geliştiriliyor. Forest CUMP projesi, sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen Business Finland’ın Veturi ekosistemlerinin bir parçası olarak şirket ortaklarıyla yakın işbirliği içinde yürütülüyor. Borealis, Veturi şirketlerinden biridir. Forest CUMP, plastik endüstrisinde yeşil geçişi hedefleyen Borealis’in SPIRIT programının bir parçasıdır.”

Borealis’ten Antti Ilves şunları ekledi: “Bu, endüstriden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının, karbonu uzun süre bağlayabilen dayanıklı plastik boruların üretimi için kullanılabileceği vizyonumuzu destekleyen önemli bir geliştirme projesidir. ”

Benzer Yazılar