KraussMaffei Şişirme Atıklarından Yeni Ürünler Kalıpladı

Yazar: plastoday

KraussMaffei, K 2022’de üç geri dönüştürülmüş viskoz malzemeyi tek vidalı Doğrudan Bileşik Enjeksiyonlu Kalıplama (DCIM) kullanarak yeni bir ürüne işleyerek üçlü bir oyun başlatacak.

Gösteride, geri kazanılan üç malzemeyi farklı eriyik hacim oranları (MVR) ile birleştirerek her biri 35 saniyede beş parçalı poliolefin katlanabilir kasalar yapılacaktır:

  • Maskelerden polipropilen kesikli elyaf yapağı (MVR 800-1000)
  • Lojistik ambalaj ürünlerinden (MVR 5-15) parçalanmış yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE)
  • Oyuncak üretiminden HDPE şişirme kalıp artıkları (MVR < 1)

Demo sırasında, bir LRX 350 lineer robot, her bir kasanın beş parçasını kalıptan kasaları yerleştirecek, klipsleyecek ve istifleyecek bir otomasyon sistemine aktaracak.

KraussMaffei’dan Franz-Xaver Keilbach’a göre, “Şişirmeli kalıp atığının viskozitesi nedeniyle standart enjeksiyon kalıplama makinelerinde işlenmesi neredeyse imkansız. DCIM ile bu mümkün. Birçok müşteri, şişirme kalıp atıklarını enjeksiyon kalıplama ürünlerine aktarabilecekleri bu tür çözümler arıyor.”

KraussMaffei’nin DCIM teknolojisi, şirketin çift vidalı enjeksiyon kalıplama karıştırıcısını (IMC) tamamlıyor. İlki, 50 ila 2000 gram arasında atış ağırlıklarına izin verirken, IMC tarafından yaklaşık 1500 gram gereklidir. K gösterisi için katlanabilir kasanın atış ağırlığı 1000 gram olacak. Keilbach, DCIM’in dünya çapında otomotiv, paketleme/lojistik ve teknik parçalar – “önceden birleştirilmiş malzemenin gerekli olduğu tüm parçalar” gibi uygulamalarda kullanıldığını belirtti.

KraussMaffei, DCIM’in tescilli bileşikler oluşturma yeteneğinin, kullanıcıları, aksi takdirde harici olarak geliştirilen bileşikler için harcayabilecekleri malzeme maliyetlerinde %50’ye kadar tasarruf sağlayabileceğini açıkladı.

Keilbach, “Genel olarak, malzeme özellikleri orijinal malzemeye çok yakındır.” Dedi. “Orijinal reçinelere çok yakın değerlere ulaştığımızı kanıtlayabiliyoruz. Tedarikçilerin orijinal tariflerini bilmediğimiz için elbette aynı parametrelerin %100’ünü elde edemeyiz. Bazen değerler daha iyi veya biraz daha düşüktür. K şovu için bu özel tarif, kendi başımıza yarattığımız bir tarif – bu nedenle, bakir malzemeyle karşılaştırılamaz.”

Benzer Yazılar