Küresel Plastik Anlaşması

Yazar: plastoday

Ellen MacArthur Vakfı ve WWF bugün Küresel Plastik Anlaşması için bir İş Koalisyonu kurulduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) plastik kirliliğini sona erdirmek için küresel bir anlaşma için müzakerelere başlama kararına dayanarak, plastik değer zincirindeki küresel işletmeler, finans kurumları ve sivil toplum kuruluşları, bugün böyle bir anlaşmayı desteklemek için ortak bir vizyon açıkladı. Küresel Plastik Anlaşması için yeni başlatılan İş Koalisyonu, Ellen MacArthur Vakfı ve WWF tarafından toplanacak.

Nestlé, PepsiCo, Coca-Cola Co., 3M, Danone, Mars Inc. ve Unilever’in yanı sıra Henkel ve Borealis gibi dünyanın en tanınmış markalarından bazıları, destek için imza atan 85 şirket arasında yer alıyor. Business for Nature ve Circular Australia da dahil olmak üzere kuşkusuz daha küçük bir STK grubu da gemide. Özetle amaç, “plastiğin asla atık veya kirlilik haline gelmediği ve ürün ve malzemelerin değerinin ekonomide tutulduğu döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemeyi hızlandırmak.”

Ellen MacArthur Vakfı, kendisinin ve Dünya Ekonomik Forumu’nun “Yeni Plastik Ekonomisi: Plastiklerin geleceğini yeniden düşünmek” başlıklı bir makale yayınladığı 2016 yılından bu yana döngüsel ekonominin ön saflarında yer alıyor. Konsept, o yılın Ocak ayında Davos Zirvesi’nde tartışıldı ve küresel yankı uyandırdı. Ardından “döngüsel ekonomi” bir anda moda haline geldi.

BM’nin plastik kirliliğini sona erdirme kararı, 2 Mart 2022’de Nairobi’deki BM Çevre Asamblesi sırasında oybirliğiyle kabul edildi ve anlaşma müzakere sürecinin 2024’ün sonunda tamamlanması bekleniyor. Ellen MacArthur Vakfı ve WWF tarafından toplanan koalisyon, haber bülteninde, bu müzakere sürecine iş dünyası için güçlü ve iddialı bir ses getirmek, dedi.

WWF Başkan Yardımcısı ve Plastik Atık ve İş Başkanı Erin Simon, “Küresel Plastik Anlaşması için İş Koalisyonu, her zamanki gibi iş yaklaşımını kapıda bırakan ve bizi plastik kirliliğinin sona erdirilmesinin nihayet ulaşılabileceği yeni bir çağa yönlendiren bir çerçeve için güçlü bir şekilde zorlayacak” dedi.

Bu yılın Kasım ayı sonunda yapılması planlanan ilk Hükümetlerarası Müzakere Komitesi toplantısı öncesinde, onaylayan kuruluşlar aşağıdaki cephelerde ilerleme çağrısında bulunuyor:

  • Döngüsel ekonomi yaklaşımıyla plastik üretim ve kullanımının azaltılması;
  • gerekli plastiğin artan dolaşımı;
  • çevreye mikro ve makro plastik sızıntısını önlemek.

3M’de Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Sorumlusu Gayle Schueller, iş koalisyonu hakkında yorum yaparken, plastik atığı sona erdirmek için yasal olarak bağlayıcı bir BM anlaşmasının geliştirilmesini, “bir nesilde bir kez görülen bir fırsat” olarak nitelendirdi. Schueller, 3M’in “al, yap, at” tüketim modelini elden geçirmeye kararlı olduğunu ve çevresel hedefleri desteklemek için önümüzdeki 20 yıl içinde 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağını belirtti. Schueller, “İklim çözümlerini ilerletmek için gerekli olan sistemik değişimi yönlendirmeye eşit derecede bağlı olan diğer küresel işletmeler, finans kurumları ve STK’larla birlikte bu yeni misyona başlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Benzer Yazılar