Nortum, BASF ve Nornickel Pil Geri Dönüşümü için İşbirliği Yapacak

Yazar: plastoday 740 views0

fortum basf nornickel

Fortum, BASF ve Nornickel, Finlandiya Harjavalta’da elektrikli araç pazarına hizmet veren bir pil geri dönüşüm tesisi planlamak amacıyla bir niyet mektubu imzaladı. Bu, kullanılmış pillerdeki önemli metalleri tekrar kullanmak için başarılı bir kapalı devre döngüsü oluşturulmasına olanak sağlayacak.

Pil malzemeleri üretmek için geri dönüştürülmüş pillerdeki metallerin kullanılması, elektrikli araçların üretiminde ortaya çıkan CO2 miktarında önemli oranda azalmaya sebep olacak. Geri dönüşüm işlemi için Finlandiya’daki yenilenebilir kaynaklardan elektrik kullanılarak CO2 üretimi daha da azalacaktır.

Fortum İş Geliştirme, Geri Dönüşüm ve Atık Başkanı Tero Holländer “Lityum-iyon pillerdeki değerli metalleri geri dönüştürerek, birincil araçlardan kobalt, nikel ve diğer kritik metallerin tedarikini tamamlayarak elektrikli otomobil akülerinin çevresel etkisini azaltıyoruz. Daha önce düşük CO2 hidrometalurjik işleme uzmanı olan bir Fin büyüme şirketi Crisolteq’i satın alarak, Fortum’un artık lityum iyon pillerdeki değerli malzemelerin geri kazanım oranını% 50’den% 80’in üzerine çıkarabildiğinden gurur duyuyoruz ”, açıklamasını yaptı.

BASF, bu işbirliği içinde şirketlerin Finlandiya Harjavalta’daki planlanmış pil malzemeleri öncü tesisinde geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmayı planlıyor.

BASF’de bulunan Değerli Metaller Rafineri, Kimyasallar ve Pil Geri Dönüşümü Başkan Yardımcısı Tim Ingle, “Pil malzemeleri üretimi ve geri dönüşümü kombinasyonu döngüyü kapatarak döngüsel ekonomiyi mümkün kılıyor” diyor. “Elektrifikasyonu sağlamak için, yüksek enerji yoğunluklu katot aktif malzemeleri ve pil geri dönüşümü için yüksek verimli lityum ekstraksiyonu için çözümler getirmeye odaklandık”diye de ekliyor.

Taraflar, akü pazarında bir şekilde üretilen geri dönüştürülmüş hammaddelerin üretimini ve kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Nornickel Genel Müdürü Joni Hautojärvi, “Nornickel Harjavalta’nın yanındaki modern bir geri dönüşüm birimi, dünyanın en sürdürülebilir nikel rafinerilerinden biri olma konumunu daha da güçlendirecektir. Bu kurulum, Li-ion pillerde kullanılan iki ana metalin sürdürülebilir işlenmesi için idealdir “diye belirtiyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>