PepsiCo, UBQ Materials Atık Bazlı Plastik Kullanımını Genişletiyor

Yazar: plastoday

PepsiCo tarafından bu yılın Şubat ayında başlatılan ve yiyecek ve içecek devinin, şirketin iki lojistik merkezinde kullanılmak üzere 830 ekolojik palet üretmeyi hedeflediği pilot proje, görünüşe göre büyük bir başarıydı. PepsiCo, İsrail’de UBQ Materials tarafından üretilen atık bazlı bir termoplastik olan UBQ ve geri dönüştürülmüş PP reçinesi ve geri dönüştürülmüş BOPP içeren diğer malzemelerden yapılan bu nakliye paletlerinden 30 bin daha sipariş etti.

Paletlerin yanı sıra şirket, UBQ’nun malzemesini diğer uygulamalara da dahil edeceğini duyurdu.

Bunlardan ilki, Avrupa genelinde kullanılan Lay’s Chips ekranları olacak. Bunlar kısmen geleneksel yağ bazlı plastiklerin yerine UBQ ile yapılacaktır.

UBQ, tüm organikler dahil olmak üzere %100 tasnif edilmemiş evsel atıklardan yapılan biyo bazlı bir termoplastiktir. UBQ kullanımı, atıkların çöplüklerden ve yakmadan uzaklaştırılmasını sağlayarak emisyonların çevreye salınmasını önler. UBQ Materials’a göre üretilen her ton UBQ için 12 tona kadar CO₂eq’in çevreyi kirletmesi önleniyor. Şirket büyüyor: TPG Climate Rise liderliğindeki bir dizi yatırımın ardından UBQ Materials, Hollanda’nın Bergen Op Zoom kentindeki büyük ölçekli bir tesis ve laboratuvarla küresel olarak genişliyor.

”Amacımız, dünyanın karşı karşıya olduğu sürdürülebilirlik zorluklarının üstesinden gelmek için tüm tedarik zincirimizi dönüştürmektir. UBQ Materials’ın atık bazlı termoplastiği, çöplük atıklarını azaltır, emisyonları önler ve bizi döngüselliğe götürür, bu yüzden UBQ kullanımını küresel olarak ölçeklendirmek için çalışıyoruz,” dedi PepsiCo Labs Başkan Yardımcısı David Schwartz.

PepsiCo, şirketin GHG emisyonlarını on yıldan daha kısa bir sürede %40 azaltmak ve 2040 yılına kadar Net-Sıfır olmak gibi çeşitli çevresel hedefler belirlediği PepsiCo Positive (pep+) adlı sürdürülebilir bir dönüşüm gündemi oluşturmuştur. Teknoloji girişim kolu olan Pepsi Labs, UBQ Materials’ı bu hedeflerin gerçekleştirilmesini destekleyecek bir bağlantı çözümü olarak belirledi.

UBQ Materials’ın CEO’su ve başkanı Albert Douer, “PepsiCo Labs, şirketin çevresel etkisini en aza indiren yeniliklere öncelik vererek Pep+’i desteklemede kritik bir rol oynuyor. Bu işbirliği, şirketlerin basit ikamelerle nasıl önemli değişiklikler yapabileceğinin bir örneğidir. “

Diğer beş çözüm yenilikçisiyle birlikte, şirket 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını %75 oranında azaltmak için çalışırken, UBQ Materials yakın zamanda PepsiCo’nun sürdürülebilirlik gündemini ilerletmek üzere seçilmiştir. Bu hedef, PepsiCo’nun bu ayın başlarında yayınlanan ESG Özetine göre yolunda gidiyor .

Benzer Yazılar