PepsiCo, Yeniden Kullanılabilir Ambalajlarını İkiye Katlayacak

Yazar: plastoday

PepsiCo, 2030 yılına kadar yeniden kullanılabilir modeller aracılığıyla sattığı tüm içecek porsiyonlarının yüzdesini ikiye katlayarak %10’dan %20’ye çıkarmayı amaçlayan küresel bir ambalajlama hedefi açıkladı.

Yeniden kullanım, PepsiCo’nun 2030’a kadar porsiyon başına işlenmemiş plastiği %50 azaltma ve 2040’a kadar Net Sıfır olma hedeflerine ulaşmak için de bir kaldıraç.

Ellen MacArthur Vakfı’nın Yeniden Kullanım – Ambalajlamayı Yeniden Düşünmek çerçevesiyle uyumlu olan PepsiCo, yeni ambalajlama hedefine ulaşmak için dört yaklaşım izleyecek. SodaStream Professional aracılığıyla hem evde hem de işyerlerinde SodaStream işini genişletmek; yeniden doldurulabilir plastik (PET) ve cam şişe tekliflerini PepsiCo şişeleyicilerle ortaklaşa geliştirmek; çeşme içecekleri işini yeniden kullanılabilir bardaklarla büyütmek; ve tozlar ve konsantrelerde büyümenin hızlandırılması.

Katharina Stenholm, PepsiCo Avrupa Sürdürülebilirlik Direktörü, “Geleneksel içecek tüketim modelini temelden dönüştürmek, yeniden kullanılabilir ve yeniden doldurulabilir seçeneklerin Avrupalı ​​tüketiciler için geniş ölçekte erişilebilir ve uygun hale getirilmesini gerektirecek. Biz de bunu yapmayı amaçlıyoruz. Bu, geri dönüşümü ölçeklendirme konusundaki sürekli çabalarımızı tamamlıyor. Avrupa, yeni ambalajlama hedeflerimize ulaşmak için yıkıcı teknolojiye ve inovasyona yapılan yatırımları hızlandırmada başı çekiyor. Ortaklarımız ve Avrupa kurumlarıyla işbirliği yaparak, Avrupa’da içecek ambalajlama için uygulanabilir bir döngüsel ekonomi yaratmaya kararlıyız.”

Ellen MacArthur Vakfı’nın Plastik Girişimi Lideri Sander Defruyt şunları ekledi: “Tek kullanımlık ambalaj atıklarından en başta kaçınarak bu plastik kirliliği krizinden geri dönüşümle çıkamayacağımızı biliyoruz. Yeniden kullanım iş modelleri bir sirküler ekonomi oluşturmanın önemli bir parçasıdır. En son Küresel Taahhüt raporumuz, sektör genelinde yeniden kullanım konusunda ilerleme eksikliğini ortaya koydu ve yeniden kullanım stratejileri söz konusu olduğunda hırs eksikliğinin altını çizdi. PepsiCo’nun bu önemli adımını memnuniyetle karşılıyoruz ve diğer küresel markaların da aynı şeyi yapmasını ve ambalajlarda işlenmemiş plastik kullanımını azaltmaya yardımcı olacak niceliksel yeniden kullanım hedefleri belirlemesini umuyoruz.”

PepsiCo, yeniden kullanım ve yeniden doldurma modellerini desteklemek için yeni altyapı geliştirmek üzere birden fazla ortakla çalışmaya devam edecek.

Benzer Yazılar