Petek Panellerinin Özünde Geri Dönüştürülmüş PET

Yazar: plastoday

Uygun maliyetli petek malzeme üretim teknolojisinde dünya lideri olan EconCore, geri dönüştürülmüş PET’e (rPET) dayalı hafif petekler için yeni bir üretim hattı kurdu. EconCore grubu, Belçika’daki EconCore NV ve polipropilen (PP) petek çekirdek üretimine odaklanan Almanya’daki ThermHex Waben GmbH şirketinden oluşmaktadır.

rPET petek çekirdekleri, %100’e kadar geri dönüştürülmüş tüketici sonrası ve endüstriyel sonrası atıklardan yapılmıştır. Tamamen geri dönüştürülebilir, sürdürülebilir ve hafif paneller üretmek için PET veya PET kompozit kaplamalarla lamine edilebilirler. EconCore, rPET petek teknolojisindeki gelişmelerin, artan talep ve pazarın daha geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımına doğru kaymasıyla tetiklendiğini söyledi.

“Geçtiğimiz yıllarda PP petek teknolojimizin uygulama yelpazesini genişlettik; burada maliyet ve ağırlık verimliliği, mükemmel geri dönüştürülebilirlik ile birleşerek dinamik pazar gelişimlerine olanak sağlıyordu. EconCore’un Operasyonlardan Sorumlu Başkanı Tomasz Czarnecki, “Ardından, kümelenmiş PET atıklarının küresel sorununu fark ederek, teknolojiyi rPET malzemelerine doğru optimize etmeye karar verdik” dedi. “Bu gelişme hemen fark edildi. Avrupa Yeşil Ödülü’nü kazandık ve prestijli Solar Impulse Etiketi ile ödüllendirildik. Ama en çok ödüllendirici olan sektörden aldığımız ilgi. Halihazırda maliyet, ağırlık ve sürdürülebilirliğin kritik öneme sahip olduğu bir dizi uygulama üzerinde geliştirme programları yürütüyoruz.”

EconCore ekibi, otomotiv, nakliye ve inşaat sektörlerinde rPET bal petekleri için uygulama geliştirme konusunda oldukça ileri düzeydedir. Gelişmiş mühendislik plastikleri petekler, havacılık uygulamalarında da kullanılmaktadır.

“rPET petek teknolojisi ile, örneğin ulaşımda ağırlığı azaltarak çeşitli endüstriler çevre üzerindeki etkilerini iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda EconCore’un enerji tasarruflu üretim sürecinin kendisi de karbon ayak izi konumlandırması açısından faydalar sağlıyor. Her yönüyle bir galibiyet, ”dedi Czarnecki.

Yeni hat, 1,2 metreye kadar genişliklerde rPET petek çekirdekleri üretebiliyor ve aynı zamanda polikarbonat, poliamid ve polieterimid gibi diğer termoplastik malzemelerin işlenmesine de olanak tanıyor.

Benzer Yazılar