Philips Plastik Sorunu

Yazar: plastoday

2021’de bozulmuş PE-PUR köpüğü nedeniyle solunum cihazlarının geri çağrılmasının ardından Philips, şimdi de kontamine plastik parça barındırabilecek BiPAP makinelerini geri çağırıyor.

FDA, bu hafta başlarında hastaları ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını, Philips Respironics’in iki seviyeli pozitif hava yolu basıncı (BiPAP) makinelerinden bazılarını uyumlu olmayan bir malzeme ile kontamine olmuş bir plastik içerebilecekleri için geri çağırdığını bildirmek adına bir uyarı yayınladı. Plastik, cihaz motorundaysa, gözleri, burnu ve boğazı tahriş edebilecek ve nefes almada güçlük çekebilecek, uçucu organik bileşikler (VOC’ler), endişe verici kimyasallar salabilir. Bu, BiPAP makinelerinde özellikle sorunlu olabilir, çünkü zaten nefes almada zorluk çeken hastalara yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Geri çağırma, 6 Ağustos 2020 ile 1 Eylül 2021 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılan 386 BiPAP makinesini etkiliyor. Philips, bu cihazların kullanıcılarına 26 Ağustos 2022’de bir geri çağırma mektubu gönderdi. O zamandan beri Philips’in küresel olarak toplam 1.700 cihaza geri çağırdı.

FDA uyarıda, bu geri çağırmanın Philips’in Haziran 2021’de solunum cihazlarını ve ventilatörleri büyük ölçüde geri çağırmasıyla ilişkili olmadığını vurguladı. Ancak her iki durumda da tetikleyici plastik parçalar gibi görünüyor.

2021 geri çağırmada suçlu, solunum cihazının sesini kısmak için kullanılan, bozunup küçük parçacıklar yayan polyester bazlı poliüretan (PE-PUR) köpüktü. Cihazın hava yoluna girebilir ve kullanıcı tarafından solunabilir veya yutulabilirler. Köpük ayrıca zararlı ve potansiyel olarak kanserli olabilecek kimyasalları serbest bırakabiliyor.

En son geri çağırma, FDA uyarısında ve Philips Respironics tarafından gönderilen Acil Tıbbi Cihaz Geri Çağırma mektubunda yayınlanan seri numaralarıyla tanımlanan nispeten az sayıda makineyi içeriyor.

Benzer Yazılar